logo
ВІННИЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ space заснований у 1982 році

Наука

За 2023 рік у Вінницькому національному аграрному університеті видатки на науково-дослідну та науково-технічну діяльність становили 50,370 млн.грн. Із них – 42,730 млн.грн. – доходи від науково-дослідної діяльності НДГ «Агрономічне», обсяг фінансування із загального фонду державного бюджету становив 3,660 млн.грн (із них для фінансування проведення прикладних досліджень 2,160 млн. грн, для фінансування науково-технічних (експериментальних) розробок 1,500 млн. грн.), обсяг надходжень до спеціального фонду – 3,98041 млн. грн. у т.ч. грантові програми 241,16 тис. грн. Зростання обсягів фінансування науково-дослідної роботи ВНАУ у 2023 році порівняно з 2022 роком становило 16,196 млн. грн.

Слід відмітити позитивне зростання обсягів бюджетного фінансування наукових досліджень у 2023 році - порівняно з 2022 роком, фінансування виконання наукових досліджень та розробок ВНАУ за рахунок загального фонду державного бюджету у 2023 році зросло на 657,792 тис.грн. У 2023 році науковцями ВНАУ виконувалось 6 наукових досліджень та розробок за рахунок державного бюджету на загальну суму 3660 тис. грн.

За результатами конкурсного відбору у 2023 році, серед проєктів-переможців конкурсного фінансування за рахунок загального фонду державного бюджету були 5 прикладних наукових досліджень Вінницького національного аграрного університету – 2 молодих вчених і 3 основного конкурсу. Завдяки цьому фінансування наукових досліджень та розробок, які виконує ВНАУ за рахунок коштів державного бюджету у 2024 році зросло до 5,816 млн. грн., що майже вдвічі більше ніж у 2023 році.

За рахунок грантової підтримки, ефективної співпраці щодо надання наукових послуг підрозділами університету з бізнесовими структурами зокрема: ПП «ЯФК-ВІТОН», ФГ «Амілон», ПП «ЯНТАС», АНВП «ВІЗИТ», ПП «Еко-молпродукт», ТОВ «Золотоніський бекон», ФГ «ПРО-ХАРВЕСТ», ФГ «Зоря Василівки», ТОВ «Адампіль-ський комбікормовий завод» обсяг надходжень до спеціального фонду ВНАУ у 2023 р. становив 3,936 млн.грн.

Спеціалізована вчена рада

К 05.854.02

Голова ради: Анісімов Віктор Федорович

Детальніше
Спеціалізована вчена рада

Д 05.854.03

Голова ради: Калетнік Григорій Миколайович

Детальніше

У 2023 р. науковцями ВНАУ виконувалось 7 науково-дослідних робіт на замовлення бізнесових структур.

Впродовж 2023 року науково-педагогічними працівниками ВНАУ, відповідного до тематичного плану наукових досліджень за кошти виконавців, виконувалась 41 ініціативна тематика на загальну суму 519 тис. грн., серед яких виконання 6 НТР завершилося у 2023 році.

Наукова діяльність є однією з пріоритетних у НДГ «Агрономічне» ВНАУ, яке співпрацює з міжнародними та вітчизняними компаніями-лідерами, разом із якими на демо-полях господарства постійно проводяться досліди та експерименти, спрямовані на вивчення нових гібридів сільськогосподарських культур, а також нових біологічних препаратів: ТОВ «Байєр», ТОВ ТД «БТУЦентр», ТОВ «Лімагрейн Україна», ТОВ «ЗААТБАУ ПРОБСТДОРФЕР УКРАЇНА», ТОВ «АКВАВІКА-Т», ПП «МНАГОР», ТОВ «КМК АГРО» та інші.

НДГ «Агрономічне» ВНАУ - це сучасний виробничий полігон для проведення різноманітних наукових досліджень прикладного та фундаментального характеру, на якому формуються демопосіви та бази для регіональної імплементації здобутків лідерів аграрного ринку України з дистриб’юції мінеральних добрив, засобів захисту та інших агрохімікатів.

Для виконання науково-дослідних робіт у ВНАУ функціонує потужна матеріально-технічна база Науково-дослідного господарства «Агрономічне» ВНАУ, структурних підрозділів Навчально-наукововиробничого комплексу «Всеукраїнський науково-навчальний консорціум», Навчально-дослідницького центру ВНАУ-FRENDT «Геоінформаційні системи в агроінженерії», навчально-практичного центру ВНАУ-МХП, Центру підтримки технологій та інновацій (TISC), міжнародної наукової інноваційної платформи Агрохаб, Центру інноваційних технологій, навчально-дослідницького центру обліку, аналізу, контролю та оподаткування, навчально-дослідницького центру фінансів, банківської справи, страхування та фондового ринку, навчально-практичної лабораторії агрохімії та ґрунтознавства, навчально-практичної лабораторії овочівництва та садівництва, науково-вимірювальної агрохімічної лабораторії, лабораторія екологічного моніторингу та агрохімічної паспортизації земель та угідь, лабораторії моніторингу та оцінки якості ґрунтів, науково-дослідної лабораторії біоенергетики, МТС «Модуль», ботанічного саду «Поділля» та інших структурних підрозділів підпорядкованих університету.

У 2023 року було продовжено оновлення наукоємкого обладнання як за рахунок фінансування від виконання державних тематик, так і за рахунок госпдоговірних зобов’язань та інших видів науковотехнічної діяльності університету. За останні три роки відбулось потужне оновлення техніки та приладів НДГ «Агрономічне» ВНАУ, придбано: борону шлейфову ЗПГ-15; дискову борону GHIBLI 500 F; ротаційну борону-мотику Yetter; культиватор з одночасним внесенням рідких добрив Ак-8,5; плуг PNT 14/F WARRIOR; сівалку TEMPO TPF 8; трактор CASE ІН PUMA 210 із системою автоматичного водіння; трактор CASE ІН PUMA 225 із системою автоматичного водіння; комбайн зернозбиральний роторний Case IH AFX 7250 HC; зернову жниварку Case IH,1014400013; жниварку для збирання соняшника Franco Fabril SF1270 та інше.

У співставленні до 2022 року обсяг фінансування на придбання наукових приладів та обладнання ВНАУ зріс майже удвічі. Слід відмітити цільову направленість закупленого наукоємкого обладнання, яке істотно підвищить лабораторно-прикладну якість досліджень та можливість міжнародного визнання отриманих результатів із можливістю їх успішної імплементації для світової наукової спільности. Поглиблення та розширення спектру наукових досліджень, зростання обсягів закупівлі наукового обладнання сприяли збереженню високих показників публікаційної активності науково-педагогічних працівників ВНАУ у 2023 році.

Збільшення кількості проіндексованих публікацій науково-педагогічних працівників ВНАУ у виданнях, які реферуються у наукометричних базах Web of Science та Scopus у 2023 році, порівняно з 2022 роком відбулось на 22,41 %.

Зростанню публікаційної активності науково-педагогічних працівників університету сприяє розширення доступу до міжнародних наукометричних, інформаційних та пошуково-логістичних баз даних. У 2023 році сфера такого доступу включала наступні ресурси: Web of Science, Scopus, Google Scholar; 12 баз даних платформи EBSCOhost у форматі безкоштовного тестового доступу; баз повнотекстових публікацій відомого міжнародного видавництва Springer Nature та повнотекстових ресурсів бази даних ScienceDirect, до порталу ScopusSCImago Journal & Country Rank, що включає журнали та наукові показники країн, розроблені на основі інформації, яка міститься в базі даних Scopus; до порталу Master Journal List, який допоможе знайти потрібний журнал за кількома показниками, розміщеними на платформі Web of Science. Вінницькому НАУ та коледжам університетуМіністерством освіти і науки України у 2023 році вкотре надано доступ до електронних наукових баз даних Web of Science та Scopus, а також до повнотекстових публікацій відомого міжнародного видавництва Springer Nature та повнотекстових ресурсів бази даних ScienceDirect.

ВНАУ долучено до застосування платформи Research4Life. У межах платформи Research4Life науковцям ВНАУ надано безкоштовний доступ до більш ніж 154 тис. наукових журналів і книг від більш як 200 видавців із усього світу. У рамках проєкту доступні повнотекстові електронні ресурси таких великих видавництв наукової літератури як: Elsevier, Springer Nature, John Wiley & Sons, Taylor & Francis, Emerald, Sage Publications, Oxford University Press, Cambridge University Press, IOP Publishing та ін. Платформа складається з 5 колекцій літератури: Hinari (дослідження в галузі біології та медицини); AGORA (дослідження в галузі сільського господарства); OARE (дослідження навколишнього середовища); ARDI (доступ до науково-технічної інформації); GOALI (дослідження в галузі права та соціальних наук).

У березні 2023 року Вінницький національний аграрний університет успішно подав заявку на приєднання до Національного консорціуму ORCID-UKRAINE задля використання менеджера зв’язків, бо за його допомогою можна систематизувати та ідентифікувати вченого і його наукову діяльність, щоб прив’язати метадані до ORCID. Це підвищує видимість українських дослідників та їх наукового доробку, зокрема вчених ВНАУ, на світовому рівні і покращує позиціювання українських наукових установ у використанні загальноприйнятих практик управління даними досліджень для створення можливостей впливати та формувати майбутні напрямки глобальних досліджень та інноваційних систем.

Вінницький національний аграрний університет за рівнем присутності в мережі рейтингу Ranking Web of Universities від Webometrics станом на 2023 рік займає 166 місце з 300 університетів України. У рейтингу університетів за показниками Scopus 2023 року ВНАУ займає 114 місце, за показниками Google Scholar – 105 місце, у вітчизняному рейтингу університетів «ТОП-200 Україна 2023» ВНАУ посів 123 місце, у Консолідованому рейтингу ЗВО України посів 134 місце.

За останній період ВНАУ здійснив прорив в інноваційній діяльності

У 2024 році продовжено практику системи вебінарів із метою покращення володіння навичками та розкриття нових можливостей платформи Scopus, ScienceDirect, SciVal для науково-педагогічних працівників, молодих вчених та працівників наукової бібліотеки ВНАУ Впродовж 2023 року таких тематичних вебінарів було понад 40.

Істотно у 2023 році активізувалась студентська наукова діяльність. Понад 120 студентів та аспірантів взяли участь у всеукраїнських та міжнародних конкурсах, 48 – із яких стали переможцями та призерами, що майже у 4 разів перевищує результати минулого року.

Досить активною впродовж 2023 року була і патентно-ліцензійна діяльність науково-педагогічних працівників ВНАУ. За звітний період подано 2 заявки на патенти на винахід, 12 заявок патентів на корисну модель та 2 заявки на отримання свідоцтва авторського права на твір. Отримано 2 патенти на винахід та 13 на корисну модель, 10 свідоцтв на авторське право на твір

У рейтингу університетів України за кількістю отриманих у 2023 році об’єктів права інтелектуальної власності, ВНАУ посідає 23 місце.

У ВНАУ успішно функціонують 4 наукових фахових видання України (категорія «Б»):

  1. Економіка, фінанси, менеджмент: актуальні питання науки і практики.
  2. Сільське господарство та лісівництво.
  3. Техніка, енергетика, транспорт АПК.
  4. Вібрації в техніці та технологіях.

У 2023-2024 роках, успішно зареєстровано 13 технологій:

  1. «Оптимізація обліково-фінансового забезпечення та оподаткування фермерських господарств» (номер держреєстрації 0121U110663).
  2. «Біоорганічна сортова технологія вирощування зернобобових культур за використання біодобрив, бактеріальних препаратів, позакореневих підживлень та фізіологічно-активних речовин» (номер держреєстрації 0623U000081).
  3. «Технологія моделювання вирощування кукурудзи на зерно для отримання альтернативних видів палива» (номер держреєстрації 0623U000091).
  4. «Спосіб підвищення м’ясної продуктивності відгодівельного молодняку великої рогатої худоби» (номер держреєстрації 0624U000062).
  5. «Технологія виробництва ковбасних виробів функціонального призначення з використанням побічних продуктів переробки олійного виробництва» (номер держреєстрації 0624U000037).
  6. «Технологія вирощування молодняку свиней з використанням у раціоні біологічно активних добавок з хелатними мікроелементами» (номер держреєстрації 0624U000033).
  7. «Технологія конвективно-вібраційного сушіння волоських горіхів» (номер держреєстрації 0624U000032).
  8. «Технологія формування високопродуктивного молочноорієнтованого стада за рахунок покращення фенотипових показників корів зарубіжної та вітчизняної селекції» (номер держреєстрації 0624U000028).
  9.  «Технологія кисломолочного напою з комбінованим складом сировини» (номер держреєстрації 0624U000014).
  10. «Технологія конвективного сушіння волоських горіхів » (номер держреєстрації 0624U000001).
  11. «Технологія виробництва продукції птахівництва з використанням пробіотичної кормової добавки» (номер держреєстрації 0624U000061).
  12. «Технологія підвищення трансформації поживних речовин корму у продукцію скотарства для відгодівельного молодняку» (номер держреєстрації 0624U000063)/
  13. «Технологія біофумігації грунту із використанням редьки олійної» (номер держреєстрації 0624U000078).

Вінницький національний аграрний університет у 2023 році продовжував стратегії популяризації результатів власних досліджень та створення ефективних майданчиків обговорення актуальних проблем аграрного сектору економіки шляхом проведення 6 всеукраїнських науково-практичних конференцій:

  1. 27-28 квітня 2023 р. Всеукраїнська науково-практична конференція «Структурно-функціональні зміни національної економіки в умовах євроатлантичної інтеграції» (посвідчення УкрІНТЕІ № № 164 від 17.02.2023 р.).
  2. 24-26 травня 2023 р. Всеукраїнська науково-практична конференція «Аграрна галузь України в умовах євроінтеграції: сучасний стан та перспективи розвитку» (посвідчення УкрІНТЕІ № 232 від 17.04.2023 р.).
  3. 30-31 травня 2023 р. Всеукраїнська науково-практична конференція «Інноваційні напрями соціально-економічного розвитку АПК України в умовах євроінтеграції» (посвідчення УкрІНТЕІ № 262 від 03.05.2023 р.).
  4. 28-29 вересня 2023 р. Всеукраїнська науково-практична конференція «Фінансові, облікові та контрольно-аналітичні інструменти в забезпеченні післявоєнного відновлення та розвитку економіки України» (посвідчення УкрІНТЕІ № 336 від 28.06. 2023 р.).
  5. 19-20 жовтня 2023 р. Всеукраїнська науково-практична конференція «Інноваційні підходи агропромислової інженерії у контексті євроінтеграції» (посвідчення УкрІНТЕІ № 365 від 11 вересня 2023 р.).
  6. 26-27 жовтня 2023 р. Всеукраїнська науково-практична конференція «Теоретичні та практичні проблеми забезпечення якості та безпечності продукції тваринництва і харчової галузі у контексті євроінтеграції» (посвідчення УкрІНТЕІ № 351 від 01.09.2023 р.).

спеціальності

viyskova-pidgotovka

Аспірантура і докторантура

051

Економіка

071

Облік і оподаткування

201

Агрономія

132

Матеріалознавство

133

Галузеве машинобудування

181

Харчові технології

204

Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва

211

Ветеринарна медицина

ears 648 опубліковано статей у періодичних виданнях у 2023 році
ears 541 опубліковано статей у фахових наукових виданнях України категорії "Б" у 2023 році

ПРОФЕСОРИ УНІВЕРСИТЕТУ

навчальні лабораторії

Фахові наукові видання

участь у конференціях, форумах, семінарах

Події у світлинах