Виховна робота
Виховна робота та гуманітарний розвиток університету є важливим компонентом навчально-виховного процесу, яка спрямована на формування світоглядної позиції та ціннісних орієнтацій студентської молоді, надання широких можливостей для опанування основами наук, багатством національної та світової культури, створення умов для вільного, демократичного, духовного, гармонійного розвитку, індивідуального та професійного самовдосконалення.
Виховна робота у Вінницькому національному аграрному університеті здійснюється відповідно до Закону України «Про освіту», Закону України «Про вищу освіту», Постанови Кабінету Міністрів України «Про Державну національну програму «Освіта» (Україна ХХІ століття)», Наказу Міністерства освіти і науки України від 30 грудня 2009 року № 1248 «Про покращення соціально-педагогічного і психологічного навчально-виховного процесу у вищих навчальних закладах ІІІ-ІV рівнів акредитації», а також положень Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді, рішень Вченої ради університету, щорічного плану виховної роботи університету.
Пріоритетними напрямками виховної та культурно-мистецької роботи в університеті визначено:
- утвердження загальнолюдських та гуманістичних цінностей;
- патріотизму, поваги та дбайливого ставлення до національних, історичних, культурних цінностей, традицій і надбань Українського народу;
- створення умов для успадкування студентами духовних надбань українського народу, формування патріотичних почуттів;
- утвердження здорового способу життя, фізичного розвитку;
- виховання художньо-естетичної, правової, професійної культури;
- зміцнення ролі органів студентського самоврядування та студентської профспілки у створенні позитивного іміджу університету.
Метою виховного процесу у ВНАУ є формування національної свідомості, виховання бережного ставлення до національного багатства країни, до її історії, культури, мови, традицій, формування нового покоління фахівців, здатних конкурувати на ринку праці України та за її межами, продовжувачів національних професійних і наукових традицій.
На базі зазначених напрямків виховної роботи ґрунтуються плани виховної роботи у навчально-наукових інститутів та факультетах університету, а також плани виховної роботи кураторів академічних груп.
Для належної організації виховного процесу в університеті створено відповідну інфраструктуру, яку очолює і координує проректор з науково-педагогічної, виховної роботи та гуманітарної політики університету, до складу якої входять: центр культурно-естетичного виховання, студентські гуртожитки, соціальний педагог, психолог. Робота проводиться у активній взаємодії із директорами ННІ, деканами та заступниками деканів факультетів, завідувачами кафедр, кураторами академічних груп, органами студентського самоврядування та студентським профспілковим комітетом.
В університеті проводяться заходи, спрямовані на формування національної свідомості, громадської відповідальності, виховання любові до рідної землі, її історії, культивування кращих рис української ментальності, виховання бережливого ставлення до національного багатства країни, мови, культури, традицій.
2022-2023 н.р. став особливим в житті та діяльності університету, адже всі компоненти виховної роботи було переформатовано на роз’яснювальну роботу щодо збереження та захисту життя учасників навчально-виховного процесу, дотримання правил та норм поведінки під час сигналу "Повітряна тривога", впорядкування, облданання та забезпечення всім необхідним найпростіших укриттів.
У динамічному, успішному, інноваційному розвитку університету, зміцненні його позитивного іміджу велика роль відведена органам студентського самоврядування: студентській раді та студентській профспілці.
Представники студентського самоврядування та студентської профспілки входять до складу Вченої ради університету. З метою тісної взаємодії керівництво університету постійно проводить зустрічі із студентським активом.
Студентський актив університету бере участь у заходах міського, обласного, всеукраїнського та міжнародного рівнів. Всі заходи, що спрямовані на виховання студентів університету відбуваються за участі активного студентства.
Одним із основних напрямів виховної роботи – залишається національно-патріотичне виховання, що в період військових дій стало основою із основ виховного процесу. А саме, університет разом з коледжами створили: волонтерські центри; організували плетіння маскувальних сіток; долучилися до робіт з укріплення блок-постів; організували виготовлення м’ясних; круп’яних виробів; тушонок; вершкового масла.
Передали для Зброїних Сил України: 8 вантажних автомобілів; 2 швидкі допомоги; медикаменти; спорядження; закупили тепловізори; теплий одяг.
У гуртожитках ВНАУ знайшли тимчасовий прихисток більше 4 тисяч переселенців. Загальний внесок у підтримку ЗСУ аграрною родиною склав більше 2 млн. гривень, включаючи підтримку учасників АТО, починаючи з 2014 року.
Вінницький національний аграрний університет першим на Вінниччині створив та отримав дозвіл ДСНС України на роботу 5 безпечних укриттів, загальною кількістю - на 1 800 чоловік, загальною площею 1489, м. кв., що дало можливість забезпечити повноцінний змішаний навчальний процес з 1-го серпня 2022 р.
З метою прискорення процесу адаптації студентів-першокурсників до нових умов навчання та життєдіяльності, була створена «Програма адаптаційного курсу для студентів нового набору всіх спеціальностей». В програму входять інтерактивні лекції, тренінги, анкетування, індивідуальні консультації, бесіди.
Співпраця з кураторами академічних груп сприяла проведенню психологічних занять, кураторських годин на тему:
- Інтерактивна лекція «Конфлікт в моєму житті».
- Інтерактивна лекція «Лідер. Губернатор. Шеф.».
- Тренінг «Емоції та навчання».
- Тренінг «Я і моя академічна група. Другий семестр».
- Тренінг «Я і моя академічна група. Підсумок першого року навчання».
- Тренінг «Мрії. Цілі. Успіх.».
Презентація-перегляд до Всесвітнього Дня доброти "Раз добром нагріте серце - вік не охолоне"
Презентація-перегляд на тему “НІ! НАСИЛЛЮ В МОЛОДІЖНОМУ СЕРЕДОВИЩІ”
Презентація інтерактивної лекції: “Здобути освіту – побачити більше світу”
Щоб дослідити мотив вступу студентів у ВНАУ, прийняття рішення навчатися самостійно чи під тиском батьків, їх очікування від навчання, чи потрібна вища освіта сучасній молоді, що стало головним аргументом в обраній спеціальності, був використаний метод анкетування.
Соціальний педагог здійснює патронаж соціально-незахищених категорій студентів, до яких належать діти-сироти, діти позбавлені батьківського піклування, студенти, які мають групу інвалідності, діти учасників військових дій, учасники військових дій, діти з малозабезпечених родин.
З метою підвищення адаптаційного ресурсу першокурсника, створення оптимальних стартових можливостей для ефективного навчання та наукової роботи проводиться цикл бесід з тренінгами «10 порад у портфоліо першокурсника», «Соціально-психологічна адаптація першокурсника», «Ази корпоративної культури, «Формування майбутнього інтелігента», «Студент ВНАУ – звучить гідно». Соціометричні дослідження, доповнені тренінгами сприяють оволодінню соціальною реальністю, ефективній взаємодії в умовах командної форми співпраці: «Резонансне лідерство», «Soft skills та емоційний інтелект», «Індекс колективної згуртованості (за Сішором)». Тестування та тренінги за методикою «Якоря кар'єри», «Тайм-менеджмент», «Мнемотехніки», «Постановка цілей за методикою SMART» допомагають опанувати ключові вміння у сфері особистісної самоактуалізації та професійної ефективності.
Як інтерактивна форма набуття навиків соціальної активності, вдосконалення особистісних якостей проводяться онлайн-конференції, тематичні брейн-ринги «Ретро-трамвай», «Любов – не гра» та дискусійні клуби у форматі «Оксфордських дебатів», «Осінні студентські симпозіуми», конкурс «Містер і міс Ввічливість», майстер-класи з писанкарства «Писанкова рапсодія» та інш. Напрям духовного виховання репрезентований виховними заходами та бесідами, які відбуваються в режимі активного діалогу: «Духовний форпост Трьох Святителів», «Роздуми напередодні Христового Воскресіння», «Зоря Віфлієму», «Ми, наші витоки і християнство» стають живою розповіддю про християнство, як динамічну силу, яка охоплює всі сфери життя, є духовним та світоглядним маркером у справі виховання та саморозвитку.
7 квітня, в день свята Благовіщення Пресвятої Богородиці у Вінницькому національному аграрному університеті відбувся День відкритих дверей.
Центральна площа університету заповнена вщент, адже більше 2 тис. абітурієнтів та їх батьків відвідали ВНАУ!
З великою зацікавленістю майбутні студенти оглянули презентаційні майданчики шести факультетів університету, взяли участь у більше ніж 20 майстер-класах, ознайомились із лабораторіями, інноваційними центрами, бібліотекою, їдальнею, лекційними аудиторіями.
Відкрили для себе захоплюючий світ омріяних спеціальностей, а ще мали можливість скуштувати власноруч виготовлене морозиво, сир "Халумі", спробували управляти квадрокоптерами, вчилися 3-D моделюванню, флорестичному дизайну, відчули себе в ролі бухгалтера, банкіра, керівника підприємства, відтворили судове засідання, спробували створити телеграм-бот та віртуальну екскурсію.
А ще із задоволенням спілкувалися із студентським активом, пили чай, каву, пригощалися різноманітними смаколиками, якими люб'язно пригощали студенти ВНАУ.
До абітурієнтів та гостей заходу звернувся президент університету Григорій Калетнік, директор Департаменту агропромислового розвитку Олег Сідоров та ректор університету Віктор Мазур.
Президент університету розкрив можливості та подякував присутнім за таку високу зацікавленість навчальним закладом, відмітив надзвичайно вагому роль спеціальностей університету в післявоєнній відбудові країни, відновлені економіки, з гордістю відзначив, і те, що більше 2 мільйонів грн. студенти та науково-педагогічні працівники направили на підтримку ЗСУ, завершуючи свій виступ підтвердив, що сьогоднішні мрії вступників у стінах рідного ВНАУ обов'язково стануть реальністю.
Приємно і те, що присутній високий гість - державний управлінець Олег Сідоров також є випускником університету, відзначив високу роль науково-педагогічних працівників та випускників ВНАУ у формуванні стабільної Продовольчої безпеки і закликав абітурієнтів прийняти відповідальне рішення і будувати своє успішне майбутнє разом із Вінницьким Національним Аграрним Університетом!
Творчі колективи Центру культури та дозвілля університету порадували присутніх патріотичним феєричним виступом, подарували неймовірні емоції та незабутні враження!
Щороку у Вінницькому національному аграрному університеті проходить Всеукраїнський фестиваль-конкурс «З любов’ю до батьківської землі». У 2023 році фестиваль відбувся у онлайн форматі. Участь у фестивалі взяли більше 200 учасників.
У вересні 2023 року у Вінницькому національному аграрному університеті відбулась урочиста ПОСВЯТА У СТУДЕНТИ. Студентами вишу стали 2700 студентів, які обрали саме наш - найзатребуваніший, найперспективніший заклад вищої освіти Подільського регіону.
З метою виявлення та підтримки обдарованої і талановитої молоді, підвищення якості навчання, активізації науково-дослідної роботи, подальшого розвитку потенціалу та творчих здібностей в студентів президентом університету Григорієм Калетніком була запроваджена Відзнака президента університету «Кращий студент факультету» та «Кращий студент коледжу».
День заснування Вінницького національного аграрного університету – 29 вересня 2023 року зовсім не був схожим на звичайний день золотої осені.
Здавалося сонце зібрало все своє світло і тепло, щоб у цей день яскравими променями підсвічувати Храмову площу університету та щедро дарувати своє тепло учасникам урочистостей.
В свою чергу, господарі свята: керівництво ВНАУ, науково-педагогічні, педагогічні працівники, студентство університету і коледжів відтворили на площі 15 вражаючих локацій – це справжній театр під відкритим небом.
Науково-навчальні інститути, факультети, коледжі, відділ аспірантури та докторантури, науково-дослідне господарство «Агрономічне» розгорнули неперевершені українські світлиці, які переливалися яскравими осінніми барвами у старовинній вишивці, різномаїтті килимарства, декоративно-прикладного мистецтва, світились особливим багатством дарів щедрої осені зібраних із університетського поля, захоплювали секретами української кухні, відтворювали народні звичаї, обряди.
Гордо презентували досягнення у навчальній, науковій, організаційно-виховній діяльності, представляли інноваційні розробки в агроінженерії, відновлювальній енергетиці, було безліч розроблених стартапів, неймовірних родзинок та сюрпризів.
Науково-дослідне господарство «Агрономічне» збагатило площу неймовірною виставкою новітньої сільськогосподарської техніки, яку вдалось придбати за останні 2 роки успішної фінансово-господарської діяльності підприємства.
Розділити радість знаменної події разом із ВНАУ завітав голова обласної військової адміністрації – Сергій БОРЗОВ.
Із високою зацікавленістю спільно із президентом університету Григорієм КАЛЕТНІКОМ оглянув інноваційні розробки інститутів та факультетів, щиро поспілкувався із викладачами та студентами, не відмовився скуштувати різноманітні смаколики, якими щедро пригощали студенти. А також високо оцінив роботу керівництва університету щодо оновлення парку сільськогосподарської техніки дослідного господарства «Агрономічне».
Голова ОВА та президент університету урочисто передали військовим такі необхідні на передовій дрони, придбані за зібрані кошти великої університетської родини.
У рамках заходів до Дня заснування університету провели цілий ряд теплих, щирих, емоційних акцій в підтримку Збройних Сил України та безмежної вдячності Захисникам і Захисницям України. Адже завдячуючи нашим воїнам Збройних Сил України сьогодні відбулось це прекрасне дійство.
З великою повагою вітали наших воїнів… із глибокою шаною пригадали тих, хто віддав своє життя за вільну Україну…
Традиційно в урочистих заходах взяли участь велика кількість поважних гостей серед них: голова наглядової ради університету, академік НААН України, професор – Валерій АДАМЧУК, директор департаменту агропромислового розвитку – Олег СІДОРОВ, начальник головного управління Державного казначейства у Вінницькій області – Сергій БАКУТА, ректор Харківського національного університету внутрішніх справ, генерал поліції третього рангу – Валерій СОКУРЕНКО, ректор Білоцерківського національного аграрного університету – Олена ШУСТ,голова Гайсинської військової адміністрації – Людмила ГОЛОВАШИЧ, декан механіко-технологічного факультету НУБІП – Вячеслав БРАТІШКО, член наглядової ради університету, директор агрофірми «Ольгопіль» – Павло КАЛЕНИЧ, науковці-аграрії, аграрії-практики з усієї України , директори коледжів Вінниччини, стейкхолдери та багато друзів університету, які щиро вітали університетську родину із численними здобутками та досягненнями.
Зі сльозами на очах учасники урочистостей сприйняли неймовірно зворушливу ініціативу президента університету передати нашим воїнам 41 коровай, які студенти,викладачі,батьки з любов'ю напекли у різних куточках Вінниччини і України, звідки родом наші студенти, відтворивши обрядові традиції сіл та містечок України.
17434