Факультет агрономії, садівництва та захисту рослин
Місцезнаходження: | м.Вінниця, вул. Сонячна 3, корпус 2 каб.: 2517, 2514, 2406, 2417 |
Телефон: | (0432) 43-85-20, 322, 257 (внутрішні) |
agronomy@vsau.vin.ua |
Факультет здійснює підготовку фахівців освітнього ступеня «бакалавр» за 6-ма спеціальностями: «Агрономія», «Садівництво та виноградарство», «Захист і карантин рослин», «Лісове господарство», «Садово-паркове господарство», «Екологія», а також освітнього ступеня магістр за 4-ма спеціальностями: «Агрономія», «Садівництво та виноградарство», «Екологія», «Садово-паркове господарство».
![]() |
Паламарчук Віталій Дмитровичзаступник директора з наукової роботидоктор с.-г.н., доцент |
![]() |
Мазур Олена Василівназаступник директора з організаційно-виховної роботикандидат с.-г.н., доцент |
У травні 1983 року агрономічний факультет став самостійним структурним підрозділом Вінницької Філії Української сільськогосподарської академії з ліцензованим обсягом прийому на денну форму навчання – 50 осіб.
У 2010 році було відкрито спеціальність «Лісове та садово-паркове господарство» і спеціалізацію «Плодоовочівництво та виноградарство».
З 2011 року на факультеті мають можливість навчатись аспіранти із спеціальності 03.00.16 - екологія.
Впродовж 2013-14 років на факультеті була успішно акредитовано спеціальності «Агрономія», «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування», «Лісове і садово-паркове господарство» за трьома освітньо-кваліфікаційними рівнями: «бакалавр», «спеціаліст» і «магістр».
У 2019 році, враховуючи істотне розширення спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти на факультеті, агрономічний факультет було перейменовано у факультет агрономії та лісівництва.
У 2023 році згідно наказу ректора Вінницького національного аграрного університету №174 від 11.09.2023 року реорганізовано факультет агрономії та лісівництва і створено Навчально-науковий інститут агротехнологій та природокористування, що включає два факультети: факультет агрономії, садівництва та захисту рослин і факультет екології, лісівництва та садово-паркового господарства.
Факультет агрономії, садівництва та захисту рослин здійснює підготовку здобувачів за трьома освітніми ступенями (бакалаврським, магістерським та доктора філософії). Підготовка здобувачів здійснюється за спеціальностями 201 Агрономія, 202 Захист і карантин рослин, 203 Садівництво, плодоовочівництво та виноградарство.
Контингент здобувачів вищої освіти на 1 вересня 2023 року налічував 1258 студентів. Вищу кваліфікацію на факультеті здобувають 25 аспірантів. Навчальний процес для здобувачів вищої освіти факультету забезпечують 27 науково-педагогічних працівників 3-х кафедр, з них 3 доктори наук, 3 професори, 24 кандидати наук, 18 доцентів.
За факультетом агрономії, садівництва та захисту рослин закріплене Навчально-наукове дослідне поле в Науково-дослідному господарстві «Агрономічне» Вінницького національного аграрного університету, де здобувачі вищої освіти набувають практичних навичок та закладають польові досліди з вивчення різних елементів технологій вирощування сільськогосподарських культур.
З метою якісного та фахового проходження стажування науково-педагогічними працівниками та виробничих практик студентами факультетом укладені договори про співпрацю з багатьма відомими підприємствами та організаціями, наприклад:
- Уладово-Люлинецька дослідно-селекційна станція» Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України;
- Головне управління Держпроспоживслужби у Вінницькій області;
- Миронівський інститут пшениці імені В.М. Ремесла НААН України;
- ТОВ «СИНГЕНТА»;
- ТОВ «БАЙЄР»;
- ТОВ «КОРТЕВА АГРІСАЄНС УКРАЇНА»;
- ТОВ «КУСТО АГРО»;
- ФГ «ФЛОРА А.А.»;
- ФГ «ВРОЖАЙНЕ»;
- ТОВ «ОРГАНІК-Д»;
- ТОВ «МАКОШ МІНЕРАЛ»;
- ТОВ «Украфлора-Вінниця»;
- ПРаТ «ДАШКІВЦІ»;
- ПСП «Агрофірма Нападівська»;
- ТОВ «Агрокомплекс»;
- ПП «Фатіма-Агро»;
- ПрАТ «Зернопродукт МХП»;
- ТОВ «Агрофірма Ободівська»;
- ФГ «Зоря Василівки»;
- ФГ «АВГУСТ В.А.».
Високий рівень підготовки здобувачів вищої освіти факультету відмічено на всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт та стартапах. Так, студенти факультету є неодноразовими переможцями Міжнародного конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності 201 «Агрономія». Також, студенти факультету щороку активно беруть участь у міжнародній програмі «Еразмус Плюс». Слід також відмітити, високу активність студентів факультету, які під керівництвом наукових керівників публікують наукові праці в чотирьох студентських збірниках ВНАУ та беруть активну участь у студентських наукових конференціях.
Факультет володіє високоякісними навчальними програмами, які дозволяють студентам здобувати знання та навички, необхідні для їх подальшого розвитку та готує студентів до успішної кар'єри, надаючи їм необхідні навички та зв'язки у вибраній галузі. Так сотні колишніх здобувачів освіти факультету очолюють передові фермерські, сільськогосподарські підприємства України. До почесного списку випускників увійшли Юрій Браніцький, директор Уладово-Люлинецької дослідно-селекційної станції Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків Національної академії аграрних наук України; Павло Материнський, технічний спеціаліст по зернових культурах та протруйниках компанії BASF в Україні та країнах Кавказу; Вольдемар Мостовенко, керівник відділу досліджень та розвитку ТОВ «Сервісагротех» (Kusto Agro).
Студенти факультету проходять виробничу практику на кращих фермерських господарствах України, таких як «Флора А.А.» та «Врожайне», ТОВ «Компанія «Макош», керівники яких Андрій Капріца, Анатолій Дідик та Віктор Поліщук є випускниками факультету в різні роки, а на сьогодні є нашими стейкхолдерами, які не просто долучаються до формування освітніх програм, а й допомагають власною технікою при сівбі польових культур в структурних підрозділах університету.
Компанія Байєр, на чолі з керівниками різних підрозділів Вадимом Волинцем та Русланом Антипіним, а також Володимиром Вітюком та Іваном Скоруком, всі є випускниками факультету закладають демонстраційні посіви кукурудзи та ріпаку на базі структурних підрозділів ВНАУ, таких як НДГ Агрономічне та дослідних полях Чернятинського фахового коледжу ВНАУ.
На сьогодні на факультеті укладено 32 тристоронні договори про дуальну освіту з сільськогосподарськими підприємствами та такими відомими компаніями, як Сингента та Макош. Згідно вимог, за студентами, які навчаються за дуальною освітою закріплені ментори, які також проводять навчання у вигляді лекцій, де діляться своїм практичним досвідом роботи на підприємствах.
Факультет надає студентам підтримку та можливості для розвитку їхнього академічного та особистого потенціалу, створюючи сприятливу спільноту, де студенти можуть обмінюватися думками та ідеями, а також спільно працювати над проектами. Підтвердженням даного твердження у є те, що частина випускників продовжує навчатись в аспірантурі та залишається працювати в університеті. Так, серед науково-педагогічних працівників близько 80 % це колишні випускники факультету, а саме таку як, професор Віктор МАЗУР – ректор ВНАУ; професор Ігор ДІДУР – директор ННІ Агротехнологій та природокористування; В’ячеслав Циганський та Віталій Паламарчук – заступники директора ННІ з навчальної та наукової роботи.
Наукові дослідження, які проводяться на факультеті створюють нові можливості для економічного росту не лише Вінниччини, але і держави загалом, а інноваційні рішення, що виходять зі світу науки, сприяють створенню нових ринків і робочих місць. Факультет підтримує дослідницьку активність, що сприяє створенню нових знань і сприяє розвитку науки. Так основним напрямком діяльності факультету є виконання державних тематик, що фінансуються коштами державного бюджету, а синергію науки та виробництва широко впроваджують провідні наукові співробітники факультету – Віктор Мазур, Ігор Дідур, Віталій Паламарчук.
Професорсько-викладацький склад факультету задіяний також і у експертизі наукових проєктів при МОН, що свідчить про те, що викладачі факультету є справжніми експертами в своїх галузях і здатні ділитися своїми знаннями та досвідом зі студентами та науковцями із інших установ.
Діяльність факультету спрямована також на вирішення глобальних викликів та розширення міжнародної співпраці задля відкриття нових горизонтів та розширення можливостей наукового співробітництва. Так, доцент Ольга Мацера отримала можливість долучитись до наукового стажування, тривалістю 1 рік і 3 місяці у Словацькому сільськогосподарському університеті у м. Нітра. За сприяння та підтримці керівництва університету Президента ВНАУ Григорія КАЛЕТНІКА та проректорки з науково-педагогічної та навчальної роботи Світлани Лутковської, директор інституту Ігор ДІДУР разом з доцентами Оленою ЦИГАНСЬКОЮ та Інною ПАЛАМАРЧУК разом зі студентами факультету взяли участь у міжнародній літній школі на базі університету Вайєнштефан-Тріздорф у Німеччині.
На жаль, умови воєнного часу вносять свої корективи як у суспільство загалом, так і у життя студентів. Проте, завдячуючи патріотичному вихованню, що здійснюється на факультеті, задля подолання агресора і боротьби за вільну Україну, боронячи її державну цілісність, до лав Збройних Сил України вступили і студенти нашого факультету. На превеликий жаль маємо і втрати. Під час сумлінного виконання службових обов’язків, особистий внесок у зміцнення обороноздатності країни, патріотизм, вірність військовій присязі у боях загинули випускники Антон Сіваш, Дмитро Богуцький, Микола Шевчук, Євген Ліпка. Вічна пам’ять і шана героям, воїнам Збройних сил України, які віддали своє життя за вільну Україну.