Факультет екології, лісівництва та садово-паркового господарства
Місцезнаходження: | м.Вінниця, вул. Сонячна 3, корпус 2 каб.: 2517, 2514, 2406, 2417 |
Телефон: | (0432) 43-85-20, 322, 257 (внутрішні) |
agronomy@vsau.vin.ua |
У 2023 році згідно наказу ректора Вінницького національного аграрного університету №174 від 11.09.2023 р. створено факультет екології, лісівництва та садово-паркового господарства Навчально-наукового інституту Агротехнологій та природокористування.
Факультет екології, лісівництва та садово-паркового господарства здійснює підготовку здобувачів за бакалаврським та магістерським освітніми ступенями.
Підготовка здобувачів здійснюється за спеціальностями:
- 101 Екологія
- 205 Лісове господарство
- 206 Садово-паркове господарство
- 103 Науки про землю
- 193 Геодезія та землеустрій.
![]() |
Панцирева Ганна Віталіївназаступник директора з наукової роботикандидат с.-г.н., доцент |
![]() |
Алєксєєв Олексій Олександровичзаступник директора з організаційно-виховної роботикандидат с.-г.н., доцент |
Контингент здобувачів вищої освіти на 1 вересня 2023 року налічував понад 600 студентів. Навчальний процес для здобувачів вищої освіти факультету забезпечують 24 науково-педагогічних працівників 3-х кафедр, з них 3 доктори наук, 2 професори, 12 кандидатів наук, 9 доцентів та асистенти.
З метою якісного та фахового проходження стажування та виробничих практик науково-педагогічним працівникам та здобувачам освіти на факультеті екології, лісівництва та садово-паркового господарства затверджені наступні підприємства та організації:
- Державна екологічна інспекція у Вінницькій області;
- ТОВ «Подільська Січ»;
- Басейнове управління водних ресурсів р. Південний Буг;
- КП «Вінницяоблводоканал»;
- ДУ «Вінницька обласна фітосанітарна лабораторія»;
- МКП «Вінницязеленбуд»;
- ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція»;
- Національний лісотехнічний університет України;
- Садово-ландшафтний центр «Етіс»;
- Садово-ландшафтний центр «Амітіс»;
- Садово-ландшафтний центр «Антураж» та інші.
Високий рівень підготовки здобувачів вищої освіти факультету відмічено на всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт та стартапах. Так, у 2023 році здобувач вищої освіти Віталій КРИЖАНІВСЬКИЙ переміг у Всеукраїнському творчому конкурсі наукових робіт «Еколого-біологічні проблеми України та екологічна безпека» у Центральноукраїнському національному технічному університеті (м. Кропивницький) – диплом 1-го ступеня; у Міжнародному конкурсі студентських наукових робіт «Black Sea Science» за напрямом «Екологія та охорона навколишнього середовища» у Одеській національній академії харчових технологій – диплом 3-го ступеня.
У 2022 та 2023 році двічі переміг у Всеукраїнському конкурсі винахідницьких і раціоналізаторських проєктів еколого-натуралістичного напряму серед юнацтва у категорії «Сільськогосподарське дослідництво та винахідництво» – диплом 1-го ступеня; у платформі Active Citizens Camps – переміг у грантовій програмі та отримав кошти для реалізації власного проєкту. Науковий керівник – завідувач кафедри екології та охорони навколишнього середовища, професор Олександр ТКАЧУК.
Студенти факультету щороку активно беруть участь у міжнародній програмі «Еразмус Плюс». Слід також відмітити, високу активність студентів факультету, які під керівництвом наукових керівників публікують наукові праці в студентських збірниках ВНАУ та беруть активну участь у студентських наукових конференціях на базі нашого університету.
Науковим гуртком здобувачів вищої освіти спеціальності 101 Екологія «Ecobend» проводяться заходи щодо популяризації серед здобувачів екологічної культури. Зокрема здобувачі вищої освіти спеціальності 101 Екологія прийняли участь у загальноміських заходах: Екологічний Квіз «Eco Youth Vin»; «Екомодуль», «VIP Екопікнік», «Green Deal Forum». Також ними проводяться екоуроки для учнів шкіл міста Вінниці, що є вагомою складовою профорієнтаційної роботи факультету.
Завдяки перемозі у грантовому проєкті здобувачі вищої освіти гуртка «ЕкоБенд» встановили вермикомпостери на території дослідної біостаціонарної ділянки для переробки органічних відходів у біогумус, який використовується для удобрення дослідних посівів.
Факультет володіє високоякісними навчальними програмами, які дозволяють студентам здобувати знання та навички, необхідні для їх подальшого розвитку та готує студентів до успішної кар'єри, надаючи їм необхідні навички та зв'язки у вибраній галузі. Значна кількість колишніх здобувачів освіти факультету очолюють відомі приватні підприємства області та України і працюють в держаних структурах на високих посадах. До почесного списку випускників увійшли Алла СМІРНОВА, директор садово-ландшафтного центру «Амітіс»; Вольдемар МОСТОВЕНКО, керівник відділу досліджень та розвитку ТОВ «Сервісагротех» (Kusto Agro).
На факультеті тісно налагоджена робота із стейкхолдерами та роботодавцями. Зокрема із ТОВ «Подільська Січ» реалізуються спільні проєкти з сортування побутових відходів у нашому університеті; з Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області проводяться спільні круглі столи щодо вирішення екологічних проблем нашого регіону; представники Вінницької обласної фітосанітарної лабораторії є постійними учасниками гостьових лекцій для здобувачів освіти факультету; у «Вінницькому обласному центрі контролю та профілактики хвороб» відбуваються тематичні екскурсії для здобувачів вищої освіти факультету.
На сьогодні на факультеті укладено 32 тристоронні договори про дуальну освіту з підприємствами різних форм власності та такими відомими компаніями, як Сингента та Макош. Згідно вимог, за студентами, які навчаються за дуальною освітою закріплені ментори, які також проводять навчання у вигляді лекцій, де діляться своїм практичним досвідом роботи на підприємствах.
Факультет надає студентам підтримку та можливості для розвитку їхнього академічного та особистого потенціалу, створюючи сприятливу спільноту, де студенти можуть обмінюватися думками та ідеями, а також спільно працювати над проєктами.
За роки діяльності університету працюють викладачами близько 90% колишніх студентів. Так, серед науково-педагогічних працівників колишні випускники факультету, це Оксана ВРАДІЙ, Ганна ПАНЦИРЕВА та Олексій АЛЄКСЄЄВ – заступники директора ННІАП факультету екології, з навчальної, наукової та виховної роботи відповідно, професор Олександр ТКАЧУК – завідувач кафедри екології; доцент Михайло МАТУСЯК – завідувач кафедри ЛСПГ та ряд інших.
Наукові дослідження, які проводяться на факультеті створюють нові можливості для економічного росту не лише Вінниччини, але і держави загалом, а інноваційні рішення, що виходять зі світу науки, сприяють створенню нових ринків і робочих місць. Одним із основних напрямків діяльності факультету є виконання державних тематик, що фінансуються коштами державного бюджету, а синергію науки та виробництва широко впроваджують провідні наукові співробітники факультету – Ганна Панцирева, Олексій Алєксєєв, Олена Циганська.
Молоді науковці факультету є стипендіатами Кабінету Міністрів України, лауреатами академічної стипендії імені Героїв Небесної Сотні. Відтак, відзначено доцента Ганну ПАНЦИРЕВУ, яка виборола ще й почесне звання «Молодий вчений року». Професорсько-викладацький склад факультету задіяний також і у експертизі наукових проєктів при МОН, що свідчить про те, що викладачі факультету є справжніми експертами в своїх галузях і здатні ділитися своїми знаннями та досвідом зі студентами та науковцями із інших установ.
На жаль, умови воєнного часу вносять свої корективи як у суспільство загалом, так і у життя студентів. Проте, завдячуючи патріотичному вихованню, що здійснюється на факультеті, задля подолання агресора і боротьби за вільну Україну, боронячи її державну цілісність, до лав Збройних Сил України вступили і студенти нашого факультету. На превеликий жаль маємо і втрати. Під час сумлінного виконання службових обов’язків, особистий внесок у зміцнення обороноздатності країни, патріотизм, вірність військовій присязі у боях загинули випускники Юрій Українець, Богдан Стахов. Вічна пам’ять і шана героям, воїнам Збройних сил України, які віддали своє життя за вільну Україну.