Навчально-дослідницький центр ВНАУ-FRENDT «Геоінформаційні системи в агроінженерії» - європейська модель впровадження цифрових технологій у систему підготовки інженерних кадрів
Пріоритетом підготовки висококваліфікованих і конкурентоспроможних фахівців у Вінницький національний аграрний університет - ВНАУ є максимальна адаптація освітніх програм до вимог реального виробництва та забезпечення їх відповідності кращим світовим зразкам. Реалізація цих амбітних планів можлива тільки у тісній співпраці академічної спільноти зі стейкхолдерами, плани такої співпраці були обговорені на засіданні Ради стейкхолдерів інженерно-технологічного факультету 24 квітня 2023 року.
Початком роботи Ради стейкхолдерів стало відкриття нового Навчально-дослідницького центру ВНАУ-FRENDT «Геоінформаційні системи в агроінженерії», який є спільним проєктом Вінницького національного аграрного університету і одного з потужних стейкхолдерів ТОВ "ФРЕНДТ". Президент університету Григорій Калетнік та Віталій Шуберанський перерізавши червону стрічку дали життя новому етапу партнерства двох потужних установ: найбільшому центру точного землеробства в Україні і найбільшого університету України, який навчає фахівців з геоінформаційних систем в АПК.
На засіданні Ради стейкхолдерів були присутні керівники дванадцяти найпотужніших підприємств з впровадження інноваційних цифрових технологій в аграрне виробництво. Президент університету Григорій Калетнік, ректор Віктор Мазур, директор департаменту агропромислового розвитку Вінницької обласної військової адміністрації Олег Сідоров, проректори Світлана Лутковська, Інна Гончарук, Любов Спірідонова, декан факультету Віталій Яропуд та завідувачі кафедрами факультету, директори фахових коледжів ВНАУ Олег Цуркан і Павло Довгань.
З вітальним словом до учасників заходу звернувся президент університету Григорій Калетнік, який наголосив, що створення в університеті та його структурних підрозділах – коледжах спільних зі стейкхолдерами навчально-дослідницьких, навчально-наукових центрів є своєчасним і вагомим кроком до конкурентоспроможності наших випускників. Це сучасна інноваційна платформа інтегрованої системи «освіта-наука-виробництво», впровадження дуальної освіти, в якій студент не тільки здобуває професійні знання адаптовані до реальних виробничих процесів, а й набуває досвід їх удосконалення шляхом проведення наукових досліджень, розробки стартапів, застосування навичок раціоналізаторства та винахідництва. Комерціалізація результатів таких досліджень є гарною статтею розвитку університету. Така система працює в США, коли державне фінансування університету складає лише 60%, решта це реалізація власних наукових здобутків. Ми вже маємо такий досвід, сьогодні до структури університету входить та успішно функціонує Науково-дослідне господарство «Агрономічне» ВНАУ, яке впроваджуючи нові технології та результати наукових досліджень наших викладачів, аспірантів і студентів, отримує мільйонні надходження від господарської діяльності та за власний кошт, оновлює свій машинно-тракторний парк і допомагає осучасненню матеріально-технічної бази факультетів.
Ми маємо гарний сучасний центр створений спільно з ПрАТ "МХП" у Ладижинському фаховому коледжі ВНАУ, Центр інноваційних технологій в університеті і впевнений, що присутні сьогодні члени ради стейкхолдерів приглядаються до аудиторій університету з метою створення спільних навчально-наукових проєктів. Головне для всіх нас, що це не виставкові зали, а осередки навчання і наукових досліджень. І вже завтра у Навчально-дослідницькому центрі ВНАУ-FRENDT «Геоінформаційні системи в агроінженерії» будуть проводитися заняття і працювати наукові гуртки.
Засновник ТОВ «ФРЕНДТ» Віталій Шуберанський зазначив, що метою створення даного Центру є популяризація цифрових технологій, і зокрема агропромислового виробництва серед молоді. Філософія точного землеробства полягає в оптимізації використання товарно-матеріальних цінностей таких, як паливо-мастильні матеріали, добрива, насіння, засоби захисту рослин для максимізації прибутку та отримання продукції високої якості. Наша співпраця з ВНАУ – це безпосередня робота зі студентами шляхом проведення практичних занять у полі, зі створенням цифрових контурів полів, розробкою карт-завдань на посів, внесення добрив і засобів захисту рослин із застосуванням диференційованого підходу. Також ми плануємо залучати фермерів Вінниччини та інших регіонів України до участі у семінарах, які будемо проводити на базі Центру, з метою консолідації зусиль у забезпечені продовольчої безпеки України.
Олег Сідоров відмітив високий фаховий рівень випускників Вінницького національного аграрного університету та високу кваліфікацію викладачів і науковців університету, і закликав присутніх продовжити створення спільних лабораторій, центрів, які наповнені сучасним технічним і технологічним обладнанням, оскільки вкладаючи кошти у підготовку спеціалістів, скорочуємо час їх адаптації на виробництві.
Проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Світлана Лутковська наголосила, що сьогодні роботодавець надає перевагу розвитку творчих здібностей випускника закладів вищої освіти, вмінню ефективно використовувати матеріальну базу підприємства для створення нової наукоємної та конкурентоспроможної продукції. Діяльність Центру передбачає залучення студентів, аспірантів, молодих науковців та викладачів ВНАУ і його структурних підрозділів-коледжів до досліджень за напрямком геоінформаційні системи в агроінженерії, підготовку, перепідготовку та стажування викладачів та фахівців підприємств аграрної галузі.
Проректор з науково-педагогічної, наукової та інноваційної діяльності Інна Гончарук ознайомила присутніх із пріоритетними напрямами наукової діяльності вчених університету, стартапами та базою виконання науково-дослідних робіт. Подякувала стейкхолдерам факультету за плідну співпрацю у рамках виконання державних тематик та науково-дослідних робіт на замовлення бізнесу. Закликала до продовження співпраці задля розвитку виробничого полігону – НДГ «Агрономічне» ВНАУ, де студенти можуть використати теоретичні знання при виконанні практичних робіт, вирішувати інженерно-технічні завдання. Зазначила, що новостворений центр стане новим поштовхом до співпраці науки та бізнесу, трансферу технологій та знань від бізнесових структур до здобувачів освіти і науковців. Така синергія освіти, науки і виробництва сприятиме відкриттю нових R&D-центрів в університеті, де генерують нові ідеї та винаходи; здійснюється підтримка і розвиток прогресивних рішень, технологічних продуктів задля розвитку АПК та відновлення економіки країни.
Декан факультету Віталій Яропуд ознайомив учасників засідання з унікальним техніко-технологічним забезпеченням, яке надали стейкхолдери факультету для використання у підготовці студентів технічних спеціальностей університету за програмами навчальних дисциплін з точного землеробства, навігаційних систем, геоінформаційних систем. Це діючі стенди сівалок точного висіву Horsch Maestro, безпілотний літальний апарат XAG V40 для ультрамалооб’ємного внесення рідких засобів захисту рослин, навігаційне обладнання Hexagon, електромонтажні стенди ТОВ «ФРЕНДТ», мікроконтролери Arduino MEGA, Arduino UNO, Arduino NANO, датчики, сенсорні пристрої тощо.
Вінницький національний аграрний університет – провідний заклад вищої освіти, який забезпечує найкращі умови для ефективного провадження освітньої та науково-дослідницької діяльності.
19421