Тиждень охорони праці «Безпечне та здорове майбутнє праці»
«Кожна людина має невід’ємне право на життя...
Кожен має право захищати своє життя і здоров’я,
життя і здоров’я інших людей від протиправних посягань»
(стаття 27 Конституції України)
Становлення суверенної України повинно супроводжуватися створенням безпечного стану довкілля, виробництва, побутових умов для життєдіяльності людини. Основне місце в цьому процесі посідає законодавство у галузі регулювання відносин з охорони здоров’я людини та навколишнього середовища і безпеки в надзвичайних ситуаціях й ситуаціях повсякденного життя.
Відповідно до Указу Президента України від 18 серпня 2006 року №685/2006, щороку 28 квітня, у Всесвітній день охорони праці, в Україні відзначається День охорони праці.
З 6 по 11 травня 2019 року відповідно до затверджених заходів у Вінницькому національному аграрному університеті проводиться тиждень охорони праці під гаслом «Безпечне та здорове майбутнє праці».
Основним питанням безпечного та здорового майбутнього праці є безпека та гігієна праці, дотримання належних умов праці.
Гігієна праці — це галузь гігієни, що вивчає вплив на організм людини трудових процесів і навколишнього виробничого середовища, розробляє гігієнічні нормативи і заходи для забезпечення нормальних умов праці та запобігання професійним хворобам.
Основна мета гігієни праці полягає в сприянні і підтримці найвищого рівня фізичного, психічного і соціального благополуччя робітників в усіх видах трудової діяльності: запобігання відтоку робочої сили з причин захворювання через умови праці; захист робітників у своїй професійній діяльності від ризиків, пов'язаних із несприятливими для здоров'я чинниками; розстановка й обслуговування робітників у виробничому середовищі, адаптованому до фізичних і психічних можливостей робітника.
В системі законодавства щодо гігієни праці є Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення». Положення, що мають пряме відношення до захисту здоров'я робітників та службовців найбільш повно висвітлені в ст. 7 «Обов'язки підприємств, установ та організацій».
Відповідно до цього Закону України забезпечення санітарного благополуччя досягається такими основними заходами:
- гігієнічною регламентацією та державною реєстрацією небезпечних факторів навколишнього та виробничого середовища;
- державною санітарно-гігієнічною експертизою проектів, технологічних регламентів, інвестиційних програм та діючих об'єктів і обумовлених ними небезпечних факторів на відповідність вимогам санітарних норм;
- включенням вимог безпеки для здоров'я та життя в державні стандарти та іншу нормативно-технічну документацію;
- ліцензуванням видів діяльності, пов'язаних з потенційною небезпекою для здоров'я людей;
- пред'явленням гігієнічно обґрунтованих вимог до проектування, будівництва, розробки, виготовлення та використання нових засобів виробництва та технологій; до житлових та виробничих приміщень, територій, діючих засобів виробництва та технологій;
- обов'язковими медичними оглядами певних категорій населення.
Складовою частиною законодавства в галузі гігієни праці є постанови та положення (норми) затверджені Міністерством охорони здоров'я України (наприклад «Положення про медичний огляд працівників певних категорій», «Акти Міжнародної організації праці», «Перелік важких робіт і робіт з шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці неповнолітніх»), Державні санітарні правила і норми (ДСанПіН) стосовно окремих факторів виробничого середовища, певних технологічних процесів і конкретних виробництв та інші нормативні документи.
За детальною інформацією щодо питань безпеки і гігієни праці, дотримання належних умов праці звертайтесь за телефонами:
(0432) 43-85-20; 43-72-30 - інженер з охорони праці
Вінницького національного аграрного університету А.І. Іванішин.
1624