logo
ВІННИЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ space заснований у 1982 році

Новітня магістерська програма "Агрокебети" розширює свої горизонти

Анатолій Циркун, керівник освітньої програми «Агрокебети» про головні переваги освітньої програми для молоді та агрохолдингів, про перші складнощі у впровадженні та глобальні перспективи напряму.

Програма «Агрокебети» функціонує вже майже два навчальних семестри: які на сьогодні можна зробити перші висновки?

Новітня освітня програма «Агрокебети» була створена за запитом агробізнесу та впроваджена у 2019 році як пілотний проєкт на базі факультету адміністративного менеджменту столичного університету НУБІП України. Наразі 44 студенти на базі даного вишу успішно проходять навчання вже на другому семестрі програми. Після весінньої сесії, вже з квітня цього року по жовтень, студенти проходитимуть піврічну практику на потужностях компаній-партнерів проєкту. У ході практичних занять студенти матимуть змогу закріпити отримані знання та пройти весь технологічний процес вирощування сільськогосподарських культур, починаючи від підготовки ґрунту, посіву та завершуючи збором врожаю.

Перший випуск проєкту «Агрокебети» відбудеться в грудні цього року, але вже зараз можу сказати, що програма є успішною. Це підтверджують як студенти, так і представники компаній, які підтримали реалізацію проєкту.

Студенти задоволені якістю контенту та складом лекторів – як українських, так і закордонних експертів, можливістю працювати один на один зі своїм ментором від агробізнесу. Вони з нетерпінням чекають на початок піврічної практики, а потім і на можливе працевлаштування.

Зрозуміло, що програму ви плануєте розширяти. Якою є максимальна кількість задіяних вишів у програмі «Агрокебети»?

Програма «Агрокебети» стартувала лише минулого року. Наразі точно відомо, що вже цього року програма буде реалізована загалом у п’яти аграрних університетах України, а саме у Вінницькому національному аграрному університеті, Сумському національному аграрному університеті, Таврійському державному агротехнологічному університеті імені Дмитра Моторного та Херсонському державному аграрному університеті.

Окрім цього, Національний університет біоресурсів та природокористування України, на базі якого успішно стартував перший набір «Агрокебети», продовжить функціонал програми і наступного року. У наших амбітних планах – поширити програму «Агрокебети» в усіх регіонах України вже наступного року.

 

Які найбільші переваги навчальної програми наразі вбачають студенти?

Наші прогнози співпали з реальністю, з тим, що на опитуваннях говорять нам наші студенти. Вони отримали те, чого не було у вишах раніше, а саме більше практичних, аніж теоретичних знань та актуальну інформацію у поєднанні з новітніми навичками. Також дуже важливим у вихованні молодого спеціаліста є менторський супровід кожного студента представниками агробізнесу. Саме ментори і надають учасникам програми можливість проходити практику у лідируючих аграрних компаніях. У разі позитивного результату після проходження практики студенти цілком можуть розраховувати на працевлаштування на ринкових умовах.

У чому сьогодні полягає перевага проєкту «Агрокебети» перед іншими магістерськими програмами аграрного профілю?

На сьогодні у проєкту немає прямих аналогів, адже ми готуємо «польових агроменеджерів» з новітніми практичними знаннями та працевлаштуванням у передових аграрних компаніях. Через відсутність такої освіти власне і виникла наша навчальна програма.

Що мотивує молодь ставати аграрними менеджерами? Суто гроші?

На щастя, сьогоднішня молодь розуміє, що аграрна сфера є дуже перспективною і високотехнологічною. Саме в цій галузі відбувається стрімкий розвиток технологій та ІТ-рішень, та майже моментальне впровадження інновацій на практиці. Хоча не можна відкидати і мотиваційний аспект. Ми повинні констатувати, що сьогодні в аграрній галузі високі зарплати та можливості для кар’єрного зростання.

Цікаво, чи є якийсь збірний образ студента програми «Агрокебети»? Який він – майбутній кваліфікований менеджер агросфери?

«Польовий агроменеджер», якого ми готуємо на програмі «Агрокебети» - це управлінець середньої ланки. Він в обов’язковому порядку володіє основними знаннями в агрономії, аграрній інженерії та менеджменті, для того щоб вміти приймати правильні управлінські рішення та мотивувати й управляти своєю командою. Він керівник агропідприємства з земельним фондом до 3000 га землі в обробітку, або ж, якщо говоримо про тваринництво, то до 1000 голів.

Чого раніше не вистачало великим компаніям аграрного напрямку, та що мотивувало їх підтримати проєкт «Агрокебети»?

Аграрні компанії відчувають гострий дефіцит кваліфікованих кадрів. Як правило, нового спеціаліста, який щойно отримав диплом, компанії потрібно було перенавчати в готового працівника майже з «0» самостійно протягом мінімум двох років для того, щоб той був готовий працювати в реаліях сучасного агробізнесу у оточенні сучасних технологій та новітніх напрямках.

Основною метою новітньої магістерської програми «Агрокебети» є саме підготовка кадрів, з необхідними для сучасного агробізнесу знаннями та навичками. Саме тому, програма «Агрокебети» була започаткована на потреби та за запитом агробізнесу.

Чи не планували ви експортувати навчальну програму «Агрокебети»?

Ми успішно випробували програму «Агрокебети» на базі НУБІП України і саме тому поширюємо її на інші регіони України, співпрацюючи з регіональними аграрними університетами. На разі це нам вдається досить успішно. Ми плануємо рівномірно, по всіх Україні, розподілити кваліфікованих спеціалістів у аграрному секторі.

Наскільки активно надходять заявки на участь у освітній програмі та чи буде продовження наступного вересня?

Наразі ми тільки розпочали анонсування реєстрації на новий сезон програми «Агрокебети» 2020-2021 навчального року. Щодня отримуємо більше десятка реєстрацій бажаючих потрапити на новітню освітню програму «Агрокебети». Очікуємо, що цього сезону отримаємо понад 1000 заявок. Нагадаю, що минулого року ми отримали понад 650 заявок бажаючих навчатися на програмі, та мали конкурс майже 20 осіб на одне місце у групі магістрів. Тож легко уявити, що конкурс на новий курс буде більш суворим. Це повинно стати мотивацією для абітурієнтів програми показати свої знання з різних дисциплін якнайкраще.

Зважаючи на активну трудову міграцію українців закордон, чи є на сьогодні певні гарантії, що студенти з профільної освітою не розбіжаться по світу? Чи є якісь важелі втримати людину в компанії з УКАБ?

Насправді, таких гарантій у нас немає. Основна гарантія – це розуміння самого випускника програми «Агрокебети» про перспективність розвитку аграрної галузі в Україні, а також унікальний шанс для свого кар’єрного зростання та розвитку в передових аграрних компаніях України, який надає програма «Агрокебети».

Ми не бачимо змісту «прив’язувати» випускника програми до тієї чи іншої компанії договором зобов’язання, оскільки це не ефективно. Важливо створити та запропонувати такі умови праці, коли випускник програми не зможе від них відмовитись. Саме такі умови створюють та пропонують компанії-учасники програми «Агрокебети» для своїх майбутніх працівників. Адже можна працювати на цікавій та гарно оплачуваній роботі у колективі однодумців, отримувати гідну зарплатню та не залишати оточення друзів, товаришів та близьких. Хіба це не робота мрії?

Довідково:

«Агрокебети» — це удосконалена магістерська програма, створена у співпраці бізнесу і навчальних закладів в січні 2019 року асоціацією «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) на базі факультету аграрного менеджменту НУБіП України.

Основна мета програми  — забезпечити ТОП-ові українські аграрні компанії висококваліфікованими працівниками. А випускників — високооплачуваним робочим місцем одразу після отримання диплому.

Особливістю програми є супровід кожного студента ментором-представником компаній-учасників проєкту. Додатковою конкурентною перевагою навчальної програми стали іноземні лекції від успішних керівників агропідприємств з різних куточків світу.

Ідею створення програми підтримали провідні аграрні компанії України: Corteva Agriscience™, МХП, New Holland Agriculture, IMMER Group, Agroprosperis, ІМК, Bayer, Cygnet, Gals Agro, Kernel, LNZ Group, Agrein, Лімагрейн Україна, HORSCH, AgroHub, SmartFarming. Юридична підтримка проєкту забезпечується компанією Arzinger. Освітні партнери проєкту: Науково-методичний центр вищої та фахової передвищої освіти, PricewaterhouseCoopers (PWC) та Apple Consulting.

 

 

8165

Події у світлинах