logo
ВІННИЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ space заснований у 1982 році

Земля – основа національної безпеки країни

22 жовтня у Вінницькому національному аграрному університеті у рамках «Школи молодого лідера», створеної за ініціативи президента університету Григорія Калетніка, пройшла студентська науково-практична конференція «Перестороги та наслідки прийняття і введення в дію Закону України (№ 2178-10) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення».
Тема впровадження ефективної земельної реформи та механізмів запуску ринку землі стосується сьогодні кожного українця. Адже ризики занадто високі – помилка може коштувати втрати національного багатства та й загалом цілісності України. Актуальною ця проблема є і для студентів ВНАУ та шести відокремлених структурних підрозділів – коледжів, які зібралися аби обговорити всі перспективи, ризики, проблеми і наслідки впровадження ринку землі в Україні із врахуванням запропонованого законопроекту та визначених ним термінів.


Відкрив конференцію ректор університету Віктор Мазур, який ще раз підкреслив актуальність та важливість питання та закликав учасників до плідної роботи, що дасть можливість сформулювати ефективні пропозиції до законопроекту.
16 учасників конференції з університету та коледжів презентували свої наукові доповіді, які охопили широке коло питань: світовий досвід формування ринку земель сільськогосподарського призначення, проблеми та суперечності законопроекту № 2178-10, ризики та наслідки впровадження ринку землі, зміни у земельному законодавстві, чого чекати після зняття мораторію, ефективне використання земель сільськогосподарського призначення тощо.
Відчувалося, що для кожного студента це була не просто наукова доповідь, а особисті переживання за долю України, української землі, бо їм не байдуже майбутнє і вони щиро прагнуть позитивних змін, а ще – зрозуміти, чому ми так легковажно відносимось до надзвичайно важливих питань національної безпеки.
Студентів-магістрів відверто дивувало, чому українські багаті чорноземи оцінюються у 2000 $/га, тоді як в Європі та США ця цифра сягає 20 000-30 000 $/га. Так, Валерія Вовк та Михалуца Денис досконало вивчили досвід впровадження ринку землі у Європі та США, вимоги до тих, хто купує землю сільськогосподарського призначення, такі як наявність аграрної освіти, вартість землі, обмеження максимальної кількості, зосередженої в одних руках. Усі учасники конференції були одностайні у тому, що продаж землі іноземцям – це загроза національній безпеці країни, тому треба виключити із законопроекту прямі і непрямі механізми придбання її нерезидентами.
Як влучно зауважив магістрант факультету обліку та аудиту Олександр Мельник, Європа нам диктує правила впровадження ринку землі виключно ті, які вигідні їй, вона всього лише грає на свою користь. А влада, яка не береже свою землю – залишає націю без майбутнього!


Запропонований законопроект дозволяє накопичувати в одних руках понад 200 000 га землі, констатували учасники конференції, що є нонсенсом для Європи, фактично це узаконення монополії великих агрохолдингів, які не зацікавлені у розвитку місцевих громад, створенні нових робочих міць. Їх завдання – отримати максимальний прибуток за мінімальні терміни, в основному за рахунок продажу за кордон сировини.
Не готова до впровадження ринку землі і банківська система, резюмував свій виступ магістр факультету агрономії та лісівництва Микола Бородій, а соціальна необізнаність та низька платоспроможність населення збільшують відсоток тих, хто за безцінь готовий продати свій земельний пай.
Юрій Маньківський, магістр факультету обліку і аудиту, порівняв питання продажу землі із питанням війни і миру для України. Вивчаючи європейський досвід у цьому питанні, він звернув увагу, що у більшості успішних розвинутих країн, де функціонує вільний ринок землі, основу землевласників складають малі та середні фермери.
Один із 16 доповідачів, магістр інженерно-технологічного факультету Кушнір Віталій, навпаки закликав до негайного запровадження ринку землі, бо його відсутність, на його думку, гальмує розвиток сільського господарства та економіки країни.
Однак усі учасники були одностайні у тому, що ринок землі має перш за все працювати на Україну та українців, мають бути запроваджені цивілізовані правила, які захищають інтереси українського фермера та гарантують продовольчу безпеку країни, зайнятість населення та її цілісність.
Резюмував наукові доповіді студентів президент Вінницького національного аграрного університету, академік НААН України, голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин (2010-2012 рр.), автор проекту Закону «Про ринок земель» (2011 рік) Григорій Калетнік.
Для студентів було важливим почути думку людини, яка понад 30 років пропрацювала в аграрній сфері, в тому числі і у законодавчому напрямку над розробкою законопроектів, що стосувались земельної реформи та впровадження ринку землі. Практичний досвід, знання та бачення перспектив – це той неоціненний багаж, яким викладацький колектив може ділитися зі своїми студентами.
Григорія Миколайовича надзвичайно вразили виступи студентів:
«Це були справжні наукові доповіді, із глибокими оцінками, порівняльним аналізом, логічними висновками.
Земля – однозначно не може бути прирівняна до будь-якого товару. Умови, за яких буде запроваджено ринок землі, мають працювати лише на розвиток власної економіки та її інтересів. Ми не маємо права повторити досвід майнової приватизації, яка призвела до катастрофічного зменшення робочих місць, закриття потужних заводів, відтоку людського ресурсу за кордон. Права на помилку немає. Надзвичайно знаково, що молодь це розуміє. Ми не маємо служити Європі, бо втративши своє – ми ніколи не надбаємо краще», - підкреслив президент університету.
Григорій Калетнік подякував студентам університету та коледжів за їх підготовку і позицію, а найкращі доповіді будуть включені до роботи міжнародної конференції, де студенти матимуть змогу перейняти досвід та подискутувати із відомими науковими світилами України та Європи.

3550

Події у світлинах