Навчально-науковий інститут агротехнологій та природокористування
Місцезнаходження: | м. Вінниця, вул. Сонячна 3, корпус № 2, каб.: 2517, 2514, 2406, 2417 |
Телефон: | (0432) 43-85-20, 322 ,257 (внутрішні) |
agronomy@vsau.vin.ua |
Навчально-науковий інститут агротехнологій та природокористування здійснює підготовку здобувачів за трьома освітніми ступенями (бакалаврським, магістерським та доктора філософії).
Підготовка здобувачів здійснюється за спеціальностями:
- 201 Агрономія
- 202 Захист і карантин рослин
- 203 Садівництво, плодоовочівництво та виноградарство
- 101 Екологія
- 205 Лісове господарство
- 206 Садово-паркове господарство.
До складу Навчально-наукового інституту входить два факультети:
- Факультет агрономії, садівництва та захисту рослин.
- Факультет екології, лісівництва та садово-паркового господарства.
Контингент здобувачів вищої освіти на 1 вересня 2023 року налічував 2018 студентів. Вищу кваліфікацію в інституті здобувають 42 аспіранти. В інституті за останні роки відбувся захист понад 10 дисертаційних робіт, а також над докторськими дисертаціями працюють 5 кандидатів наук.
У навчально-науковому інституті науковці мають можливість щоквартально друкувати статті у фаховому науковому виданні категорії Б: «Сільське господарство та лісівництво».
Щорічно відбуваються міжнародні та всеукраїнські наукові конференції, де викладачі та здобувачі вищої освіти звітують за проведену роботу у гуртках, під час власних наукових досліджень за темами кваліфікаційних робіт. За результатами конференцій видаються збірники наукових статей та тез доповідей.
До складу ННІ агротехнологій та природокористування входять 6 кафедр: рослинництва та садівництва; ботаніки, генетики та захисту рослин; землеробства, ґрунтознавства та агрохімії; лісового та садово-паркового господарства; екології та охорони навколишнього середовища; геоінформатики, землевпорядкування та земельного кадастру.
Історія Вінницького національного аграрного університету бере початок у жовтні 1982 року з часу створення Вінницького філіалу Української сільськогосподарської академії на базі Вінницької школи підвищення кваліфікації працівників сільського господарства.
Самостійною структурною одиницею ВФ УСГА агрономічний факультет, з якого був створений Навчально-науковий інститут, став у травні 1983 року з ліцензованим обсягом прийому на денну форму навчання – 50 осіб. Цього ж року вперше було проведено набір студентів на заочну форму навчання в обсязі 50 осіб.
Першим деканом факультету було призначено професора Мамалигу Василя Степановича, одного із фундаторів створення та діяльності факультету з 1983 по 1991 роки.
У 1991 р. агрономічний факультет збільшує ліцензований обсяг прийому студентів за денною та заочною формами навчання до 100 осіб.
З 1992 по 2005 рр. агрономічний факультет очолював доцент Сауляк Петро Михайлович. Відповідно до рішення Державної атестаційної комісії від 9 червня 1999 року (протокол № 21) спеціальність 1302 – «Агрономія» визнано акредитованою за статусом вищого аграрного закладу освіти IV рівня акредитації.
У 2003 р. на факультеті ліцензовано спеціальність 6.070800 «Екологія та охорона навколишнього середовища» з ліцензованим обсягом прийому 50 осіб.
З травня 2005 р. агрономічний факультет очолив колишній випускник, доцент Мазур Віктор Анатолійович. З цього часу факультет досягнув нових вершин.
У 2010 р. було відкрито спеціальність «Лісове та садово-паркове господарство» і спеціалізацію «Плодоовочівництво та виноградарство».
З 2011 р. на факультеті мають можливість навчатись аспіранти із спеціальності 03.00.16 - екологія.
У 2012 р. до складу агрономічного факультету включено науково-дослідне господарство «Агрономічне», на базі якого студенти мають можливість проходити навчальну та виробничу практику, закладати та проводити наукові дослідження за тематиками дипломних робіт, аспіранти та викладачі закладають досліди дисертаційних робіт.
У 2012 р. було відкрито міжфакультетську спеціальність «Екологічна політика і право». З цього ж року для студентів агрономічного факультету розпочато проведення лекційних занять окремих дисциплін англійською мовою, що надає можливість їм швидко адаптуватись до умов проведення практики за кордоном, а також в подальшому працевлаштуватись в установи та організації, де для фахівця поставлено вимогу знання іноземної мови.
В 2013 р. утворено навчально-науково-виробничий комплекс «Всеукраїнський науково-навчальний консорціум». Засновниками консорціуму є Вінницький національний аграрний університет та Інститут біоенергетичних культур і цукрових буряків Національної академії аграрних наук України з їх дослідними, дослідно-селекційними господарствами та структурними підрозділами.
Впродовж 2013-2014 рр. на факультеті була успішно повторно акредитована можливість підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційних рівнів «бакалавр», «спеціаліст» і «магістр» за напрямами «Агрономія», «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування», «Лісове і садово-паркове господарство».
З 2014 року на агрономічному факультеті почала роботу сертифікована Науково-вимірювальна агрохімічна лабораторія, яка здійснює лабораторні аналізи якості грунту, води, зернової та іншої продукції. Це дозволило значно підвищити рівень дипломних робіт студентів, а також науковість дисертаційних робіт аспірантів.
У 2015 році агрономічний факультет очолив випускник факультету, доцент кафедри ґрунтознавства, землеробства та агрохімії кандидат сільськогосподарських наук Дідур Ігор Миколайович.
У 2019 році, враховуючи істотне розширення спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців на факультеті, агрономічний факультет було перейменовано у факультет агрономії та лісівництва.
У 2023 році згідно наказу ректора Вінницького національного аграрного університету №174 від 11.09.2023 року реорганізовано факультет агрономії та лісівництва і створено Навчально-науковий інститут агротехнологій та природокористування, що включає два факультети: факультет агрономії, садівництва та захисту рослин і факультет екології, лісівництва та садово-паркового господарства.
У склад факультету агрономії, садівництва та захисту рослин закріплено наступні кафедри: кафедра рослинництва та садівництва, кафедра землеробства, ґрунтознавства та агрохімії та кафедра ботаніки, генетики та захисту рослин.
До складу факультету екології, лісівництва та садово-паркового господарства увійшли такі кафедри: кафедра екології та охорони навколишнього середовища, кафедра лісового та садово-паркового господарства та кафедра геоінформатики, землевпорядкування та земельного кадастру.
На базі навчально-наукового інституту діє науково-вимірювальна еколого-агрохімічна лабораторія, в якій здобувачі вищої освіти та аспіранти проводять лабораторні дослідження. Крім того, здобувачі вищої освіти всіх спеціальностей мають можливість закладати польові дослідження на базі Ботанічного саду «Поділля» та навчально-дослідного поля в науково-дослідному господарстві «Агрономічне».
Партнерські відносини у напрямку трансформації та осучаснення навчальних програм, а також удосконалення виробничого стажування студентів на підприємствах реального аграрного сектору налагоджені із стейкхолдерами факультетів інституту. Керівники передових аграрних підприємств Вінницької області: ТОВ «Органік – Д» – директор підприємства Вадим КРИЧКОВСЬКИЙ, ФГ «Врожайне» – голова підприємства Анатолій ДІДИК; ФГ «Флора А.А.» – голова підприємства Андрій КАПРІЦА, ТОВ «Макош Мінерал» – директор Віктор ПОЛІЩУК, ТОВ «Подільська Січ» – директор Микола ПІДЛІСНИЙ, що є випускниками факультету в минулому. У сучасних висококонкурентних умовах з усіма ними ведеться активна співпраця задля уніфікації освітніх програм та майбутнього працевлаштування випускників інституту.
Базами практик навчально-наукового інституту є науково-дослідні установи Всеукраїнського науково-навчального консорціуму, а саме Уладово-Люлинецька дослідно-селекційна станція» Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України, Подільська дослідна станція Інституту садівництва НААН України, передові сільськогосподарські підприємства, які застосовують сучасні технології вирощування сільськогосподарських культур: ТОВ «Сингента», ТОВ «Украфлора-Вінниця», ПРаТ «ДАШКІВЦІ», «Агрофірма Нападівська», ТОВ «Агрофірма Ободівська», ФГ «Зоря Василівки» та інші.
Сотні колишніх здобувачів очолюють передові фермерські, сільськогосподарські підприємства України. До почесного списку випускників увійшли Юрій БРАНІЦЬКИЙ, директор Уладово-Люлинецької дослідно-селекційної станції Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків Національної академії аграрних наук України; Павло МАТЕРИНСЬКИЙ, технічний спеціаліст по зернових культурах та протруйниках компанії BASF в Україні та країнах Кавказу; Алла СМІРНОВА, директор садово-ландшафтного центру «Амітіс»; Вольдемар МОСТОВЕНКО, керівник відділу досліджень та розвитку ТОВ «Сервісагротех» (Kusto Agro); Юрій КАТЕРИНЧАК, завідувач відділення «Лісове господарство» Вінницький транспортний коледж; та багато інших. Підтвердженням престижу інституту є те, що частина випускників продовжує навчатись в аспірантурі та залишилася працювати в університеті. Так, за роки діяльності університету працюють викладачами близько 90% колишніх студентів. Вони сьогодні є візитною карткою Вінницького національного аграрного університету .
Навчально-науковий інститут повністю укомплектований науково-педагогічним персоналом. Навчальний процес для студентів факультетів забезпечують 51 науково-педагогічний працівник 6-ти кафедр, з них 5 докторів наук, 4 професори, 32 кандидати наук, 23 доценти. Всі кафедри навчально-наукового інституту очолюють фахівці з відповідними вченими ступенями і званнями, які на 100% є випускниками факультету в різні роки.
На базі навчально-наукового інституту функціонують наукові гуртки: «Землероб» - керівник: Людмила ПЕЛЕХ, «Грунтознавець» - керівник: Михайло ПОЛІЩУК, «Landscaping» - керівник: Ганна ПАНЦИРЕВА, «Агроном-дослідник» - керівник: Олександр МАЗУР, «Захист рослин» - керівник: Павло ВЕРГЕЛЕС, Ecobend – керівник: Олександр ТКАЧУК.
ННІ агротехнологій та природокористування підтримує широкі міжнародні зв’язки з університетами Європи. Для прикладу, доцент Ольга Мацера пройшла наукове стажування на посаді Postdoc, тривалістю 1 рік і 3 місяці у Словацькому сільськогосподарському університеті у м. Нітра. Завдячуючи Президенту ВНАУ Григорію Калетніку та проректору з науково-педагогічної та навчальної роботи Світлані Лутковський, директор інституту Ігор ДІДУР, доценти Олена ЦИГАНСЬКА та Інна ПАЛАМАРЧУК разом з студентами обох факультетів взяли участь у міжнародній літній школі на базі університету Вайєнштефан-Тріздорф у Німеччині.
Окрім того, основним напрямком діяльності інституту є виконання державних тематик, що фінансуються коштами державного бюджету. Відтак, синергію науки та виробництва широко впроваджують провідні наукові співробітники інституту – Віктор МАЗУР, Ігор ДІДУР, Олександр ТКАЧУК, Віталій ПАЛАМАРЧУК, Ганна ПАНЦИРЕВА.
Молоді науковці ННІ є стипендіатами Кабінету Міністрів України, лауреатами академічної стипендії імені Героїв Небесної Сотні. Відтак, лаврами успіху відзначено доцента Ганну ПАНЦИРЕВУ, яка ще й отримала почесне звання «Молодий вчений року».
Професорсько-викладацький склад задіяний у експертизі наукових проєктів при МОН. Зокрема, 24 НПП інституту приймають активну участь у експертизі наукових впроваджень ЗВО України. Загальний фонд наукових видань за останні три роки становить понад 60 монографій; близько 60 статей, що індексуються в наукометричних базах Scopus/Web of Science; біля 300 фахових статей.
Для забезпечення високої якості підготовки фахівців за освітньо-професійними програмами та налагодження тісної взаємодії освіти і ринку праці у навчально-науковому інституті агротехнологій та природокористування створено раду стейкхолдерів освітніх програм, яка є дорадчим органом з питань підготовки фахівців.
Випускники навчально-наукового інституту по завершенню навчання можуть займати керівні посади в органах державної влади різних рівнів, працювати керівниками сільськогосподарських, переробних, приватних та інших підприємств, продовжити навчатися в аспірантурі та по її завершенні і захисті дисертаційної роботи, викладати у закладах вищої освіти України або працювати науковими співробітниками наукових установ.