logo
ВІННИЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ space заснований у 1982 році

НАВЧАЛЬНА РОБОТА

Кадрове забезпечення кафедри агроінженерії та технічного сервісу

Професорсько-викладацький склад здійснює підготовку фахівців за освітніми ступенями «Бакалавр», «Магістр», «Доктор філософії» денної та заочної форм навчання відповідно до стандартів вищої освіти за освітньо-професійними програмами (ОПП): «Агроінженерія», «Галузеве машинобудування», «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» та за ОС «Бакалавр» «Професійна освіта (Машинобудування)».

Професорсько-викладацький склад кафедри

Кафедра агроінженерії та технічного сервісу була створена 8 лютого 2019 року шляхом злиття кафедр експлуатації машинно-тракторного парку та технічного сервісу, сільськогосподарських машин та двигунів внутрішнього згорання і альтернативних паливних ресурсів.

  • Гунько Ірина Василівна – завідувач кафедри, кандидат технічних наук, професор
  • Анісімов Віктор Федорович - доктор технічних наук, професор
  • Середа Леонід Павлович – кандидат технічних наук, професор
  • Кондратюк Дмитро Гнатович – кандидат технічних наук, доцент
  • Грицун Анатолій Васильович – кандидат технічних наук, доцент
  • Паладійчук Юрій Богданович - кандидат технічних наук, доцент
  • Швець Людмила Василівна - кандидат технічних наук, доцент
  • Холодюк Олександр Володимирович - кандидат технічних наук, доцент
  • Труханська Олена Олександрівна - кандидат технічних наук, доцент
  • Рябошапка Вадим Борисович - кандидат технічних наук, старший викладач
  • Єленич Анатолій Павлович – асистент

       Допоміжний персонал кафедри:

  • Антепа Володимир Олексійович – фахівець.

 Середній вік професорів, докторів наук складає 67 роки та середній вік доцентів, кандидатів наук 44.

Перелік освітніх компонент, що забезпечуються викладачами кафедри

Кафедра є випусковою з підготовки фахівців першого та другого освітніх рівнів спеціальності 208 Агроінженерія, бере участь у забезпеченні навчального процесу інших факультетів та підготовки докторів філософії.

Навчальний процес забезпечується висококваліфікованими науково-педагогічними працівниками, які забезпечують викладання 39 освітніх компонент за освітньо-професійними програмами першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти «Агроінженерія» та за освітньо-професійною програмою «Агроінженерія».

До основних компонент першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальності «Агроінженерія», що викладаються на кафедрі агроінженерії та технічного сервісу належать: трактори і автомобілі, сільськогосподарські машини, експлуатація машин і обладнання, паливно-мастильні та інші витратні матеріали, надійність сільськогосподарських машин, методологія та організація наукових досліджень з основами інтелектуальної власності, проектування енергоощадних технологій і техніки в АПК, інноваційні технології ресурсозбереження сільськогосподарської техніки, обґрунтування інженерних рішень, перспективи та напрямки сучасного сільськогосподарського виробництва, геоінформаційний аналіз і супутникова геодезія, виробнича практика.

До вибіркових компонент першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальності «Агроінженерія», що викладаються на кафедрі агроінженерії та технічного сервісу належать: аналіз технологічних систем, аналіз технічних систем, властивості рослинних матеріалів, геоінформаційні системи в агроінженерії, кероване землеробство, машини і обладнання та їх використання в рослинництві, машини і обладнання та їх використання в тваринництві, механіко-технологічні властивості сільськогосподарських матеріалів, організація дорожного руху, основи керування сільськогосподарською технікою та правила дорожнього руху, система точного землеробства, теплотехніка, теплотехнічне обладнання, технічний сервіс в АПК, технічний сервіс в рослинництві, конкурентоспроможність техніки і машин, логістика у механізації сільського господарства, моделювання технічних систем, проектування технологічних процесів у тваринництві, проектування технологічних процесів у рослинництві, діагностування техніки для тваринництва, діагностування техніки для рослинництва, навігаційні системи в АПК, системи навігації та автоматизації управління сільськогосподарською технікою, технічне обслуговування машин та обладнання, випробування сільськогосподарської техніки, геоінформаційні технології в АПК, інноваційні технології в агроінженерії, наземна та безпілотна сільськогосподарська техніка, сервісне обслуговування і відновлення машин та обладнання, системи управління безпілотною сільськогосподарською технікою.

Кафедра проводить підготовки трактористів-машиністів сільськогосподарського виробництва категорії «А1» (Атестація діє до 2027 року).

Кількість слухачів 2021 рік 2022 рік 2023 рік

План випуску

2024 рік

Підготовлено 28 27 29 24

 

Підвищення кваліфікації викладачів кафедри

Підвищення кваліфікації викладачів кафедри є одним з напрямків їх професійного удосконалення, саморозвитку, набуття нових знань і формування партнерських відносин з колегами з інших закладів вищої освіти, наукових установ та виробниками сільськогосподарської продукції. Система підвищення кваліфікації має накопичувальний характер в межах 180 год (6 кредитів) викладачі кафедри проходять міжнародні програми підвищення кваліфікації, стажування на профільних підприємствах, проводять наукові дослідження під час наукового стажування.

Протягом 2019-2023 рр. викладачі кафедри пройшли стажування (підвищення кваліфікації): Національний університет біоресурсів та природокористування України, м. Київ; ННВК «Всеукраїнський науково-навчальний Консорціум»; Уладово-Люлинецька дослідно-селекційна станція Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків; Подільський державний університет, Вінницький національний технічний університет, ТОВ «Агромаш-Калина», м. Калинівка; ТОВ «Френдт»; ПСП «Агрофірма Нападівська»; НДГ «Агрономічне» ВНАУ, МХП. Результати стажування підвищення кваліфікації заслуховуються на засідання кафедри, доповідаються на засіданні Вченої ради інженерно-технологічного факультету і затверджуються рішенням Вченої ради університету. Розроблені за результатами підвищення кваліфікації методичні рекомендації, лекції, опубліковані фахові наукові статті стають частиною навчально-методичного забезпечення освітніх компонент підготовки здобувачівз освітньо-професійної програми «Агроінженерія» та розділами виконання інноваційних і госпрозрахункових науково-дослідних тематик.

Міжнародне стажування з діджиталізації освітнього процесу та формування інноваційних проектів пройшли Гунько І.В. (2020 р.), Холодюк О.В. (2022 р.), Рябошапка В.Б. (2023 р.) Результатом стажування Гунько І.В.  та Холодюка О.В. став проект присвячений розробці універсальної системи-симулятора автоматичного водіння машинних агрегатів та забезпечення можливості проведення студентам інженерних спеціальностей науково-дослідної роботи, майстер-класів із налаштування та обслуговування навігаційного обладнання сільськогосподарської техніки, в межах освітніх компонент «Система точного землеробства», «Навігаційні системи в АПК», «Наземна та безпілотна сільськогосподарська техніка». Авторським колективом створено операційно-логічний модуль системи-симулятора автоматичного водіння машинних агрегатів, що включає електромеханічне кермо Hexagon, курсовказівник Hexagon Ti7, контролер та комплект комутуючих елементів.

Отримані за грантом кошти будуть використані для дообладнання розробленої системи-симулятора елементами точного землеробства, які дозволять забезпечити автоматичне управління норми внесення з посекційним відключенням на перекриттях, автоматичне дозування декількох сухих та рідких добрив та внесення добрив диференційовано за картами-завданнями.

У 2022 році вчене звання професора присвоєно Гунько І.В. (Наказ МОН України від 06.06.2022 № 530, АП № 003944). Вчене звання доцента присвоєно Холодюку О.В. (Наказ МОН України від 09.08.2022 № 724, АД № 010759).

Практична підготовка здобувачів

Невід'ємною частиною освітньо-професійної програми підготовки здобувачів вищої освіти вищих навчальних закладів є практична підготовка. Це – складова частина вищої освіти, що спрямована на формування здатності здобувачів до кваліфікованої виробничої праці за обраною спеціальністю. Ефективність практичної підготовки здобувачів вищої освіти забезпечується зв’язками між університетом та підприємствами, організаціями, установами, сфера діяльності яких відповідає професійним і кваліфікаційним характеристикам освітньої програми спеціальності 208 Агроінженерія.

Кафедра агроінженерії має філії у найкращих господарствах та підприємствах Вінницької області: НДГ «Агрономічне», с. Агрономічне, Вінницький р-н., Вінницька обл.; «ПК «Поділля», Вінницька обл., смт. Крижопіль, Вінницька обл.; ТОВ «ФРЕНДТ», м. Вінниця, ТОВ «Агромаш-Калина», м. Калинівка, Хмільницький р-н., Вінницька обл., ТОВ Краснянське СП «Агромаш», с. Красне, Вінницького р-н., Вінницької обл., ПСП «Агрофірма Нападівська», с. Нападівка, Вінницький р-н., Вінницька обл., ТОВ «Хмільницьке», с. Качанівка, Хмільницький р-н., Вінницька обл., ВАТ «Барський машинобудівний завод», м. Бар, Вінницька обл., ДП «ДГ «Артеміда» ІК НААН», м. Калинівка, Хмільницький р-н., Вінницька обл., ПРАТ «Агрофірма «Колос», м. Ладижин, Вінницька обл., Філія «Птахокомплекс» ТОВ «Вінницька Птахофабрика», м. Ладижин, Вінницька обл., ТОВ «КЕАРФІЛД», с. Мізяків, Вінницькогор-н., Вінницької обл., ФГ «Агросвіт-М», с. Малинівка, Літинський р-н., Вінницька обл., СТОВ «Прогрес», м. Бар Барський р-н., Вінницька обл., ТОВ «Аграна Фрут Україна», м. Вінниця, ТОВ АК «Зелена Долина», смт. Томашпіль, Вінницька обл., , ТОВ «Компанія «Макош»», м. Вінниця, Уладово-Люлинецька ДСС Інституту біоенергетичних культур та цукрових буряків НААН України та інші.

Практична підготовка здобувачів вищої освіти здійснюється шляхом проходження ними практики на підприємствах, в установах та організаціях згідно з укладеними Університетом договорами або у його структурних підрозділах, що забезпечують практичну підготовку.

Співпраця з підприємствами та стейкхолдерами підтримує інноваційні дослідження та розвиток нових технологій, стає основою успішної освітньої програми, забезпечуючи взаємодію всіх сторін для досягнення спільних цілей та високої якості освіти.

Навчальна і виробнича практика студентів

Навчальна і виробнича практика є ключовим етапом у підготовці студентів спеціальності 208 Агроінженерії, дозволяючи їм отримати практичні навички та реальний досвід у вибраній сфері. Ця програма покликана поєднувати теоретичні знання з практичними вміннями, підготовляючи студентів до успішної кар'єри в майбутньому.

Виробнича практика здобувачів бакалаврського та магістерського рівнів проводиться у відповідності календарних графіків навчального процесу та навчально-методичного забезпечення. Кожний студент має окрім плану проходження практики, індивідуальне завдання згідно особливості бази практики на теми курсових або кваліфікаційних робіт.

Державна атестація здобувачів

Державна атестація випускників першого(бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти відбувається шляхом захисту кваліфікаційних робіт. Керівниками дипломного проектування є досвідченні науково-педагогічні працівники кафедр факультету.

Навчально-методичне забезпечення освітнього процесу

У 2023 році було розроблено 34 методичні праці, зокрема 2 навчальних посібників із грифом Вченої ради ВНАУ, 39 програми навчальних дисциплін, оновлено 100 % тестових завдань. Сьогодні відповідність вимогам університету становить 97 % і потребує подальшої роботи всього колективу кафедри. При підготовці до акредитації освітніх програм був проведений аналіз відповідності НПП до дисциплін, які вони викладають. Ця відповідність передбачає не лише базову освіту, науковий ступінь, підвищення кваліфікації, а й наявність не менше 3 наукових праць з тематики освітнього компонента. З 39 навчальних дисциплін 30 мають відповідність на рівні 100%, 9 потребують доопрацювання до 1 березня 2024 року.

Викладачі кафедри використовують широкий арсенал педагогічних методик викладання від традиційних лекцій до лекцій-дискусій, від презентаційних практичних до практичних з використанням діючого обладнання або його макетів, широко використовують результати власних наукових досліджень, власні відеоматеріали, ліцензоване програмне забезпечення тощо. У зв’язку з вимогами сьогодення науково-педагогічний колектив кафедри ефективно застосовує сучасні форми і методи дистанційного навчання з використанням платформ BigBlueButton, ZOOM, GOOGLE MEET.

Аудиторний фонд кафедри

Для реалізації навчального процесу і науково-дослідної роботи кафедра має потужний аудиторний фонд, лабораторії, службові приміщення кафедри. Усі навчальні аудиторії 2327, 2324, 2120, 2118, 2111, 2101, 2102, 2222, М18 мають мультимедійне обладнання, сучасні комп’ютери, навчальні меблі і підтримуються в належному вигляді. В 2023 році відбулось оновлення аудиторного фонду кафедри за рахунок спільної праці адміністрації університету з стейлодерами.

Фонд кафедри поповнився Навчально-дослідницьким центром «Геоінформаційні технології в агроінженерії», обладнаного надсучасними системами і діючими макетами, які будуть використані при викладанні навчальних дисциплін із точного землеробства, навігаційних систем, інформаційних технологій,

Навчально-практичним центром ВНАУ-МХП, у якому представлені набори пневматики, електропневматики та смарт-датчиків, що дозволяють проводити нескладну модернізацію робочих органів сільськогосподарських машин з додаванням технологій гідравліки, програмованих логічних контролерів, пневмоостровів, вакуумної техніки з інтерактивним супроводом освітнього процесу.

Викладачі кафедри працюють у зручним і сучасно обладнаних викладацьких кабінетах.

 

СТЕЙКХОЛДЕРИ ОСВІТНЬО-ПРОФЕСІЙНОЇ ПРОГРАМИ «АГРОІНЖЕНЕРІЯ»

Засідання Ради стейкхолдтерів по обговоренню ОПП 2023 року вступу

Засідання ради стейкхолдерів 24 квітня 2023 року. Пріоритетом підготовки висококваліфікованих і конкурентоспроможних фахівців ОПП «Агроінженерія» є максимальна адаптація освітніх програм до вимог реального виробництва та забезпечення їх відповідності кращим світовим зразкам. Реалізація цих амбітних планів можлива тільки у тісній співпраці академічної спільноти зі стейкхолдерами, плани такої співпраці були обговорені на засіданні Ради стейкхолдерів інженерно-технологічного факультету 24 квітня 2023 року. На засіданні Ради стейкхолдерів були присутні керівники дванадцяти найпотужніших підприємств з впровадження інноваційних цифрових технологій в аграрне виробництво, а також Президент університету Григорій Калетнік, ректор Віктор Мазур, директор департаменту агропромислового розвитку Вінницької обласної військової адміністрації Олег Сідоров, проректори Світлана Лутковська, Інна Гончарук, Любов Спірідонова, декан факультету Віталій Яропуд та завідувачі кафедрами факультету.

Більш детально https://www.facebook.com/profile.php?id=100058906657669 

1 жовтня 223 року відбулась демонстрація роботи мобільної платформи з дистанційним керуванням, яка розроблена компанією ТОВ «Френд» – багаторічним партнером і стейкхолдером кафедри агроінженерії та технічного сервісу інженерно-технологічного факультету відбулась на дослідних полях Науково-дослідного господарства «Агрономічне» ВНАУ. Учасниками заходу стали засновник ТОВ «Френд» Віталій Шуберанський, директор НДГ «Агрономічне» ВНАУ Віктор Ємчик, декан Віталій Яропуд, завідувач кафедри ІринаГунько,  викладачі кафедри Юрій Паладійчук, Вадим Рябошапка, Олена Труханська та   студенти  ОПП «Агроінженерія». Віталій Шуберанський представляючи безпілотну універсальну наземну платформу (ФРЕНДТ-ровер) наголосив, що метою розробки дистанційно керованого робота, в першу чергу, була автоматизація пошуку вибухонебезпечних предметів, створенням карти поля з прив'язкою до GPS-координат під час розмінування сільськогосподарських угідь. Проте, роботизована платформа також може бути використана при виконанні технологічних процесів вирощування сільськогосподарських культур, аналізі структурного складу ґрунту, його механічних та фізико-хімічних властивостей, локальному внесенні добрив, тощо.

Більш детально https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0zGMFdbVJjhGT5U483CkUCP1zcCszJHHberb9UJukoR2wW9bu1wjKL5hRuqbgVrtpl&id=100058906657669 

 

Засідання ради стейкхолдерів 24 жовтня 2023 року. Завдяки дієвій співпраці з виробничниками з року в рік кафедра агроінженерії та технічного сервісу ґрунтовно нарощує свої потужності та підтверджує статус кафедри підготовки агроінженерів нової формації. За всебічної підтримки керівництва університету та факультету кафедра до свого аудиторного форду отримала Навчально-практичний центр ВНАУ-МХП, у якому представлені набори пневматики, електропневматики та смарт-датчиків, що дозволяють проводити нескладну модернізацію сільськогосподарської техніки з додаванням технологій гідравліки, програмованих логічних контролерів, пневмоостровів, вакуумної техніки з інтерактивним супроводом освітнього процесу. При відкритті центру були присутні президент університет д.е.н., професор, академік НААН Григорій Калетнік, Герой України, д.с.-г.н., академік НААН, перший заступник голови правління агрохолдингу МХП Юрій Мельник, народний депутат України Микола Кучер та голова Вінницької ОДА 2015-2019 рр. Валерій Коровій.

Більш детально https://vinnitsa.info/article/u-vinnytskomu-natsionalnomu-ahrarnomu-universyteti-vidkryly-suchasnyy-navchalno-praktychnyy-tsentr-vid-kompaniyi-mkhp?fbclid=IwAR2GEJsxgfq2QUk8dzjQI_0T02j2g9KIcQ-bFy1Qfbtu28JfxLl2IiIZeb8 

Гостьові лекції є ще одним дієвим фактором співпраці кафедри агроінженерії та технічного сервісу з стейкхолдерами

7 грудня 2023 року відбулась лекція Едвіна Брокеша, доктора філософії, доцента факультету біології та сільськогосподарської інженерії Університету штату Канзас на тему «Сучасний стан та перспективи розвитку No-till технологій» в межах програми навчальної дисципліни «Інноваційні технології ресурсозбереження сільськогосподарської техніки».

Магістри освітньої програми «Агроінженерія» по завершенню лекції активно підключились до обговорення українського і американського досвіду впровадження технології нульового обробітку та раціонального використання земельних ресурсів.

Під час жвавої дискусії майбутніх інженерів з досвідченим науковцем не відчувалось ані територіальної відстані, ані мовних перешкод. Бажання бути освіченими і готовність до впровадження інноваційних технологій в аграрне виробництво - ознака сьогоднішніх випускників Вінницького національного аграрного університету.

 

25 вересня відбулась лекція з навчальної дисципліни «Геоінформаційний аналіз і супутникова геодезія» на тему «Сучасні системи паралельного та автоматичного водіння» проведена директором ТОВ «Френд» Богданом Кругликом та комерційним директором Андрієм Каплонюком для здобувачів ступеня магістра з агроінженерії.

На думку Богдана Валерійовича, для його компанії, яка спеціалізується на автоматизації та діджиталізації аграрного бізнесу, проведення таких занять – це інвестиції у майбутнє, соціально важливий імпорт сучасних знань і технологій.

Лекція, насичена новою інформацією, новітніми підходами до використання автоматизованих навігаційних систем, переросла у жваву дискусію, викликала багато професійних запитань у студентів, одне з яких звучало найчастіше: «Коли буде наступна зустріч?». Підтримуючи прагнення студентів до вивчення інноваційних технологій Вінницький національний аграрний університет на постійній основі поглиблює партнерські відносини зі стейкхолдерами.

14 вересня відбулась гостьової лекції для магістрів з агроінженерії з навчальної дисципліни «Логістика в механізації сільського господарства».

Використання сучасних систем внутрішньо-виробничого логістичного забезпечення є беззаперечною конкурентною перевагою аграрного підприємства, що відкриває нові можливості оптимізації матеріальних, фінансових та інформаційних потоків, економить кошти та час.

Нині на Вінниччині працює значна кількість виробничників аграрного сектору, які успішно використовують системи JIT, KANBAN, MRP. DRP. Одним із таких підприємств є ТОВ «Макош», з яким інженерно-технологічний факультет ВНАУ пов’язує багаторічне партнерство у формуванні освітніх програм і баз практики здобувачів вищої освіти. Тому за гарною традицією представники компанії Макош були запрошені для проведення гостьової лекції для магістрів з агроінженерії з навчальної дисципліни «Логістика в механізації сільського господарства».

Директор з управління персоналом Каріна Венікайтене не тільки поділилась «секретами» логістичних систем компанії, а й ознайомила здобувачів магістерського рівня вищої освіти з агроінженерії із особливостями створення принципово нового виробничого простору, в якому кожний працівник підприємства може реалізувати свої особисті таланти, професійні знання і підприємницький потенціал.

6 вересня 2023 року в рамках програми міжнародної академічної мобільності, відбулося офіційне відкриття навчального семестру в університеті прикладних наук Вайнштефан-Тріздорф, який є багаторічним надійним партнером Вінницького національного аграрного університету.

Координатор проєкту, президент DAAD HWTS професор Ральф ШЛАУДЕРЕР ознайомив учасників з умовами та особливостями цьогорічного проєкту, презентував координаторів від університетів-партнерів. Від ВНАУ координатором проєкту визначено доктора економічних наук, професора, проректора з науково-педагогічної та навчальної роботи Світлану ЛУТКОВСЬКУ.

5 кращих студентів ОПП «Агроінженерія» протягом 1-го семестру стають студентами німецького університету. Перед ними відкриваються можливості доступу до всіх платформ, програм, методичних матеріалів, лекції провідних науковців Німеччини та Великобританії, а ще цікаві знайомства, нові друзі та яскраві враження.

                   

 

Процедура забезпечення вибіркової складової індивідуальних планів підготовки здобувачів з ОПП Агроінженерія

Принцип студентоцентризма вищої освіти є одним з головних пріоритетів організації навчального процесу у Вінницькому національному аграрному університеті. Студентоцентрований підхід реалізується, зокрема, у наданні можливості формуванні індивідуальної освітньої траєкторії (вибір навчальних дисциплін), обранні тем курсових, дипломних проєктів, наукових доповідей, рефератів, участі в обговоренні проєкту ОПП та навчальних планів до них.

Навесні 2024 року розпорядженням проректора з науково-педагогічної та навчальної роботи Світлани Лутковської на інженерно-технологічному факультеті розпочата робота щодо формування викладачами кафедр переліку навчальних дисциплін вибіркових блоків освітніх програм для здобувачів всіх курсів бакалаврського та магістерського рівнів освіти ОПП Агроінженерія.

Завідувач кафедри Гунько І.В. під час зустрічей із академічними групами студентів наголошує про необхідність дотримання вільного вибору студентами факультету вибіркових дисциплін у межах, передбачених відповідною освітньою програмою та навчальним планом, в обсязі, що становить не менше як 25 %. Це право здобувачів закріплене у пункті 15 частини 1 статті 62 Закону України «Про вищу освіту» і чітко дотримується у Вінницькому національному аграрному університеті.

 

Перелік вибіркових навчальних дисциплін в сьому році значно розширений і охоплює все більше і більше можливих варіантів професійного та кар'єрного спрямування здобувачів, відображає регіональну особливість розвитку аграрної галузі, забезпечує поглиблення компетентностей студентів з питань виробництва та ефективного використання альтернативних паливних і енергетичних ресурсів, автоматизації та роботизації виробничих процесів, застосування сучасних програм внутрівиробничої та транспортної логістики, використання безпілотної техніки, систем GPS, no-till технологій та інше.

Процедура обрання вибіркових дисциплін передбачає розміщення каталогу силабусів на головному сайті університету на сторінці «Студенту», проведення чисельних зустрічей зі здобувачами для презентацій навчальних курсів, консультування здобувачів менторами ЄКТС та гарантами освітніх програм, комунікація з кураторами академічних груп і завідуючими кафедр, і як результат, формування власних індивідуальних траєкторій навчання на 2024-2025 навчальний рік, індивідуального освітнього профілю кожного студента, які поєднують свої індивідуальні запити, попередній досвід, цілі й плани на майбутнє.

 

Обираючи з 3-4 навчальних дисциплін одну, студенти стають реальними творцями своєї професійної кар’єри, підвищують вмотивованість до навчання, стають більш дисциплінованими і відповідальними.

381

Події у світлинах