logo
ВІННИЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ space заснований у 1982 році

Засідання Наглядової ради університету з розгляду звернень коледжів

Зважаючи на багаточисленні публікації в засобах масової інформації щодо ситуації, яка склалась у взаємовідносинах між Вінницьким національним аграрним університетом та його структурними підрозділами: Чернятинським та Брацлавським агроекономічним коледжами ­– Наглядова рада університету, створена Міністерством освіти і науки України згідно ст. 37 Закону України «Про вищу освіту», ініціювала розгляд даного питання на своєму розширеному засіданні 19 січня 2018 року.


На засідання були запрошені: ректорат університету, ініціативні групи Брацлавського та Чернятинського коледжів, керівництво всіх структурних підрозділів ВНАУ. У засіданні взяв участь заступник директора департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації В.Г. Бачинський.
Відкрив засідання голова Наглядової ради, академік Національної академії агарних наук України В.В. Адамчук, який привітав учасників зібрання та побажав плідної професійної дискусії у напрацюванні конструктивних відповідальних рішень щодо врегулювання ситуації.

Першим до слова запросили директора Брацлавського агроекономічного коледжу Д.І. Рижманя, який повторив свою неодноразово озвучену позицію, знову посилаючись на неіснуючі нормативно-правові документи (проекти законів, проекти концепцій) та власну суб’єктивну оцінку необхідності виходу із структури університету.

Ради справедливості слід відмітити, що промова була менш емоційною, ніж раніше, проте конструктивності не було. На всі уточнення, які намагалась отримати начальник юридичного відділу університету Таїса Томляк щодо назви та статей діючого нормативно-правового документу, яким керується директор коледжу, професійної, відповідальної відповіді так і не почули.

На засіданні виступили Л.Б. Шмалюх, голова профспілки та Т.М. Жук, заступник директора Брацлавського коледжу.

Основними звинуваченнями у бік університету були:

- перевірка коледжу 8 березня. Таке звинувачення не може бути прийнятним. Члени профспілки університету виїхали до коледжу лише з’ясувати, чи насправді було прийнято рішення навчатись у святковий вихідний день, адже це порушувало, насамперед, особисті права працівників, не кажучи вже про норму закону. Саме профспілка коледжу повинна була не допустити такого порушення, адже стоїть на захисті прав працівників.

- знову повертались до однієї із обговорюваних пропозицій щодо створення на базі коледжу факультету, яка для них є неприйнятною. Адже тоді, на їх думку, всі педагогічні працівники коледжу втратять роботу, так як не мають наукового ступеня.

Від Чернятинського коледжу виступили: голова профспілки А.М. Шейко та викладач коледжу О.Г. Свердловський.

Аліна Михайлівна ще раз виступила в захист колишнього керівництва коледжу, озвучила, що колективу сьогодні складно, адже вони сам на сам залишились із наболілими проблемами.

Викладач коледжу О.Г. Свердловський озвучив думку частини колективу щодо побоювання втрати землі, ще раз підняв проблему 2006-2007 років, коли частину земель розпаювали, натомість коледж втратив практичну базу та фінансовий ресурс, який би міг слугувати розвитку та зміцненню матеріальної бази коледжу, а працівники залишились ні з чим.

На всі ці питання аргументовано відповідали керівники університету, включаючи колишнього ректора Л.П. Середу, який надав об’єктивну оцінку тодішнім подіям.

Саме в тій ситуації ніякої вини університету не було, адже колектив коледжу сам звернувся до місцевих органів влади з проханням розпаювати землю. Влада відреагувала, землю розпаювали, але її отримали не працівники коледжу.

Правда лише в тому, що в ті роки склалась надзвичайно складна фінансова проблема в коледжі. Університет тоді виділив безпроцентну позику у 1,5 мільйона гривень, яку коледж остаточно погасив лише у 2012 році, а повернені кошти в еквіваленті до долара були вже значно обезцінені.

Після виступу членів ініціативної групи Чернятина так хотілося б поставити запитання бувшим керівникам коледжу, що вони сьогодні відчувають по відношенню до своїх працівників? Адже їх не мала провина у штучно спровокованому конфлікті поданням недостовірної перекрученої інформації колегам. Саме за їх участі люди загнані у глухий кут.

Виступив на засіданні заступник директора департаменту освіти і науки ОДА Валерій Бачинський, який втретє озвучив правову позицію департаменту та наголосив, що вирішення даного питання відноситься до повноважень Міністерства освіти і науки України.

На запитання учасників засідання відповідав ректор університету Віктор Мазур. Віктор Анатолійович уточнив, що на зустрічі, на яку часто посилаються члени ініціативної групи Чернятинського коледжу 18 листопада 2017 року з керівництвом університету, її учасники одні не зрозуміли, про що йдеться, інші почули те, що хотіли почути, а треті цим уміло скористалися та закликав усіх повернутися у законодавче поле і це буде єдиним правильним рішенням щодо розумного вирішення конфлікту.


До слова запросили президента та голову Вченої ради університету Григорія Калетніка. Саме через Вчену раду проходять клопотання обох коледжів і рішення по них теж приймаються Вченою радою. Григорій Миколайович наголосив: ми маємо зрозуміти, що керуватись треба у будь-якій діяльності виключно нормативно-правовими документами. Навіть приватний навчальний заклад незалежний від держави в плані фінансування, всі свої дії здійснює на підставі відповідних нормативних актів. Наприклад: навчальний заклад хоче готувати юристів – для цього треба мати державний документ на здійснення таких послуг. Це не означає, що нам не дозволили готувати юристів, і ми йдемо перекривати дорогу. На превеликий жаль зміни суспільних, економічних, політичних відносин, що виводять людей на мітинги, не призводять до позитивних рішень. Це не шлях вирішення проблеми.
Звернув увагу на помилкову позицію керівників коледжів та ініціативних груп, які вирішили, що з моменту прийняття рішення про наміри, вони уже повністю незалежні. «Ви залишаєтеся в складі університету і маєте керуватись Статутом і Положенням навчального закладу аж до вирішення даного питання по суті», - зазначив голова Вченої ради університету.

Як з’ясувалося у процесі дискусії, ніхто із представників коледжів не знайомий із законодавством, на яке є посилання у протоколах зборів трудових колективів коледжів.

«Поки хтось нав’язує свою думку та посилається на проекти документів, які не мають юридичної сили, ректорат університету напрацьовує можливі варіанти для продовження діяльності коледжів в умовах змін передбачених законами «Про освіту», «Про вищу освіту» та іншими документами. Соромно чути від виступаючих представників коледжів, начебто в разі створення факультету на базі коледжу всі працівники навчального закладу повинні обов’язково мати науковий ступінь. Це є великою неправдою. Оскільки насправді, науковий ступінь повинен бути тільки у керівника».

Григорій Миколайович ще раз закликав педагогічні колективи перейти у нормальне русло спілкування під час зустрічей. Давайте будемо користуватися законодавством, тоді буде легше уникати неправди. «Вірю, що у Вінницького національного аграрного університету спільно зі структурними підрозділами велика перспектива щодо подальшого динамічного розвитку», - підсумував Григорій Калетнік.

Заключне слово взяв голова Наглядової ради Валерій Адамчук: «Дискусія, що відбулась під час засідання дає підстави зробити слідуючі висновки: стосовно навчального, виховного процесу, фінансової діяльності, розвитку матеріальної бази до університету ніяких зауважень не було, негативів теж.

З того, що почули, з інтересів освіти, ми маємо стати на позицію консолідації. Адже маємо дуже гарний навчальний заклад на теренах Поділля і повинні його лише розвивати.

У Наглядової ради немає ніяких підстав для прийняття рішення щодо виходу коледжів із складу університету. Рішення мають прийматися виключно у законному руслі.

Всі повинні спокійно працювати, окремим керівникам коледжів треба перестати сіяти розбрат, а працювати спільно на розвиток».

Не випадково засідання відбулось у день великого християнського свята Водохреща. Щиро віримо, що весь штучно нагромаджений негатив змиє свята вода, а у великій університетській родині запанує мир, злагода, взаєморозуміння, відповідальність та велике бажання все зберегти та примножити.

990

Події у світлинах